mobile
REKLAMA

Znowu będzie gwarno na historycznym skwerze

Mieszkańcy Woli będą mogli wypoczywać od zgiełku miasta w odnowionym, zielonym zakątku dzielnicy. Pięć milionów złotych na modernizację Skweru Gwary Warszawskiej przyznała na wniosek Zarządu Zieleni Rada Miasta. W tym roku ogłoszony zostanie przetarg, a budowa nowej strefy kultury i relaksu przy Młynarskiej ruszy w 2022. 

inf. prasowa
Znowu będzie gwarno na historycznym skwerze

Skwer Gwary Warszawskiej to dla Woli ważne miejsce i historyczne centrum. Na zielonym placu między ulicami Leszno, Młynarską a aleją Solidarności, mieszkańcy spędzali kiedyś czas wolny. – Przed wojną znajdował się tu lunapark "Wenecja", a potem modernistyczny bar o tej samej nazwie, legendarne, nieistniejące już niestety kino W-Z czy dom handlowy PDT. Chyba większość mieszkańców pamięta zakupy w Pedecie, gdzie w tamtym czasie można było dostać wszystko – od sprzętu gospodarstwa domowego, po ubrania i zabawki – mówi radny Kamil Giemza z Komisji Budżetu i inwestycji. Nazwa skweru powstała w 2017 roku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Dziś wspomnienia i modernistyczne perełki architektury przypominają, że Skwer ma potencjał i ponownie może stać się miejscem spotkań sąsiedzkich, sportu i wydarzeń kulturalnych – również tych, nawiązujących do lokalnej historii.

 

Projekt modernizacji Skweru Gwary Warszawskiej powstał w Pracowni Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak. Inwestycję przeprowadzi Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, dzięki przyznanym przez Radę Miasta pięciu milionom złotych. Powstanie tu kameralne, tonące w zieleni miejsce, naszpikowane atrakcyjnymi elementami architektury. Wszystko, aby zapewnić wypoczynek i rozrywkę osobom w każdym wieku. 

 

Dwie strefy, od północno-zachodniego i południowo-wschodniego naroża potraktowano jako placyki wejściowe. Sercem Skweru będzie trawnik, do którego dojdziemy ścieżkami wśród drzew, a po drodze znajdziemy kameralną zadaszoną scenę, ścianę wspinaczkową, siłownię dla seniorów, strefę wystawienniczą i kino plenerowe. Będzie tu można wypocząć na ławeczkach, urządzić sobie piknik na trawie, pograć w gry albo zajrzeć do kawiarni. W części północnej Skweru znajdzie się plac zabaw dla dzieci – karuzele, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Całość ma obejmować wiszące oświetlenie, monitoring, będzie tu również toaleta publiczna. 

  

Start robót zaplanowany jest na 2022 rok. Obecnie toczą się już prace na dokumentacją przetargową na projekt budowlany i wykonawczy. –  Koncepcja Skweru przy dawnym PDT-cie na Woli powstała dzięki współpracy Zarządu Zieleni, projektantów, socjologów z Fundacji na Miejscu oraz mieszkańców – zgodnie z zasadą, że to społeczność jest ekspertem w swojej okolicy – wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Już w 2017 roku odbyły się pierwsze warsztaty i konsultacje społeczne, w których wzięło udział około 500 osób, co pokazuje, jak ciekawy i wyczekiwany jest to projekt. 

 

 

 

 

Źródło: UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda