mobile
REKLAMA

Żoliborz wstrzymuje koszenie traw

W tym roku, ze względu na panujące warunki atmosferyczne – utrzymującą się i prognozowaną w dłuższym terminie bardzo wysoką temperaturę oraz niewystarczające opady, podjęli decyzję o wstrzymaniu – do odwołania – drugiego etapu koszenia traw

Informacja prasowa
Żoliborz wstrzymuje koszenie traw

- Długoterminowe prognozy meteorologiczne przewidują, że do Polski nadciągnęła fala upałów, która szybko się nie skończy. Chcąc chronić zielone płuca Żoliborza zdecydowaliśmy, że nie rozpoczniemy planowanego na lipiec drugiego koszenia traw.  Jest to o tyle ważne, że w upalne dni, szczególnie w mieście takie działanie przyczyni się do obniżenia temperatury powietrza i nagrzewania się gleby. Koszenie pozbawia nas tej naturalnej ochrony przed upałem – wyjaśnia Tomasz Mielcarz, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

 

- Dodatkowo zwrócę uwagę, że taka upalna aura niesie też za sobą wiele innych zagrożeń. Dlatego przypominam, aby w te gorące dni ograniczyć przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie, regularnie się nawadniać, nosić nakrycie głowy chroniące przed nadmiernym nagrzaniem i co ważne – nie zostawiać dzieci i zwierząt w rozgrzanych samochodach. A jeśli trzeba – interweniować u odpowiednich służb – dodaje Mielcarz.

 

Na Żoliborzu od kilku lat obowiązują nowe zasady koszenia, które uzależniliśmy od przeznaczenia terenu.

 

Priorytetem jest dla nas zapewnienie bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego i dobrej widoczności na ulicach. Koszenie zieleni w pasach drogowych prowadzimy maksymalnie cztery razy w sezonie. Pomimo jego chwilowego wstrzymania – dopilnujemy, aby w newralgicznych miejscach były zachowane odpowiednie pola widoczności.

 

Ze względu na obecną pogodę i jej prognozy, w lipcu z koszenia możemy w pełni wyłączyć zarządzane przez nas parki, skwery i na zieleńce.  W ubiegłych latach zostawialiśmy nieskoszone przestrzenie, co przyczyniło się zwiększania powierzchni biologicznie czynnej, i co daje obecnie schronienie pożytecznym zwierzętom i owadom zapylającym oraz zapewnia pokarm dla ptaków i drobnych ssaków. Od kilku lat do jesiennego koszenia pozostawiamy łąki kwietne czy łany traw przy pasiekach w parku Kaskada oraz parku Kępa Potocka. Pozostawimy również nieskoszoną trawę wokół drzew owocowych sadowniczych w parku Sady Żoliborskie.

 

Przypominamy, że parki, skwery i zieleńce objęte koszeniem przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy zajmują powierzchnię ok. 26,8 ha, zaś trawniki, zieleń przyuliczna oraz dzikie tereny zielone powierzchnię ok. 25,35 ha.

fot UD Żoliborz

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda