mobile
REKLAMA

Zostań Ogrodnikiem Warszawy

Wolontariusze zazielenią stolicę. Mieszkańcy dołączają do grona Ogrodników Warszawy, by wspólnie sadzić drzewa i kwiaty oraz pielęgnować społeczne ogródki. W środę, 21 listopada, o godz. 11.00, przy ul. Karowej uczestnicy akcji posadzą jabłonie i krokusy.

Informacja prasowa/ fot. ZZW
Zostań Ogrodnikiem Warszawy

Warszawiacy niezwykle cenią miejską zieleń. Chcą, by ich otoczenie upiększały kwiaty, krzewy i drzewa, które oczyszczające powietrze. Otrzymujemy od mieszkańców dużo pomysłów na rozwój miejskiej roślinności. Potrzeby zgłaszają m.in. w propozycjach budżetu partycypacyjnego, za pomocą aplikacji „Milion drzew”, a także podczas konsultacji dotyczących skwerów zieleni. Teraz postanowiliśmy pilotażowo uruchomić warszawski wolontariat, by fani przyrody mogli za pomocą własnych rąk tworzyć z nami okoliczną przestrzeń – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Do społeczności Ogrodników Warszawy mogą dołączyć wszyscy, którzy chcą brać udział w cyklicznych nasadzeniach. Pod okiem specjalistów nauczą się prawidłowego sadzenia drzew i uprawy roślin. W ramach inicjatywy mieszkańcy wpłyną na polepszenie estetyki miasta, a przy okazji, zbudują między sobą sąsiedzkie więzi. Do grona Ogrodników Warszawy zgłaszają się dorośli, młodzież a także prywatne firmy i instytucje publiczne.

Główną ideą Ogrodników Warszawy jest zwrócenie uwagi na otaczającą nas zieleń. Ważna jest tutaj edukacja ekologiczna i zbliżenie do siebie osób, które chcą wspólnie pielęgnować oraz tworzyć sąsiedzkie parki i skwery. Podczas spotkań służymy specjalistyczną wiedzą, zapewniamy rośliny, narzędzia i ogrodnicze akcesoria. Chcemy być animatorem tych działań, ale jesteśmy otwarci również na różnorodne propozycje z zewnątrz – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Podczas środowego spotkania, 21 listopada, o godz. 11.00, u zbiegu ul. Karowej i ul. Browarnej wolontariusze wraz z uczniami szkół zasadzą 7 jabłoni i  blisko 2 000 cebulek krokusów. W spotkaniu udział wezmą warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni i przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, które jest partnerem akcji. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem warszawa@wolontariat.org.pl. Szczegóły wydarzenia dostępne są tutaj.

W Warszawie mamy obecnie 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, łącznie zajmujących blisko 40% powierzchni miasta. Aranżacja warszawskiej zieleni powstaje w oparciu o „Standardy kształtowania zieleni m.st. Warszawy”, będące częścią „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Dzięki temu rośliny sadzone w miejskiej przestrzeni są dopasowane pod względem wytrzymałości i różnorodności gatunkowej.

Warszawiacy mogą sami decydować o miejscach, w których chcieliby zobaczyć więcej drzew. Służy im do tego aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca zeszłego roku do miasta wpłynęło blisko 10 900 zgłoszeń. 

Źródło: Urząd m. st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda