mobile
REKLAMA

ZUSOK na ostatnim etapie prac

Prace na budowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów na Targówku weszły w ostatnią fazę. Instalacja, która w pełni zacznie funkcjonować w przyszłym roku, jest już gotowa w 80 procentach

Informacja prasowa
ZUSOK na ostatnim etapie prac

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) przy ul. Zabranieckiej będzie największą w Polsce instalacją termicznego przekształcania odpadów. Dzięki rozbudowie obiekt zwiększy swoją moc 7-krotnie. Instalacja będzie przetwarzać prawie 300 tys. ton odpadów rocznie, a w zamian wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta.

W zakładzie będzie działać też sortownia, do której rocznie będzie mogło trafić aż 30 tys. ton odpadów z pojemników niebieskiego (papier) i żółtego (plastik, metal).

– To największa inwestycja komunalna w Polsce. Gdy ją ukończymy, pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska i klimatu sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

ZUSOK – aktualny stan prac

Obecnie roboty prowadzone są równocześnie na wielu frontach. Przy inwestycji każdego dnia pracuje około tysiąca osób. Generalny wykonawca realizuje roboty budowlane, wykończeniowe, elektryczne i mechaniczne.

Z placu budowy został już wycofany największy żuraw wieżowy, który przez ostatnie 1,5 roku wykorzystywany był m.in. przy montażu 2 linii kotłów i instalacji oczyszczania spalin. Jego demontaż umożliwił kontynuację prac związanych z domknięciem pokrycia dachu na nowej hali kotłów.

Kończą się prace elewacyjne przy bunkrze odpadów, hali wyładunku i kotłowni, wykonawca finalizuje też montaż bram w otworach wyładunkowych w hali przyjęcia odpadów. Kontynuowane są prace montażowe przy orurowaniu instalacji kotłowych. W obu nowych kotłach wykonywane jest również ceramiczne zabezpieczenie wewnętrznych ścian.

Prowadząca do hali wyładunku stumetrowa estakada z podgrzewaną nawierzchnią wymaga jeszcze jedynie montażu instalacji oświetlenia i położenia ostatniej warstwy asfaltu. Na drogach przy estakadzie położono już finalną warstwę nawierzchni.

Trwają dostawy oraz montaż urządzeń linii sortowniczej, największe elementy linii zostały już umieszczone na swoich miejscach. Rozpoczął się też montaż stalowej konstrukcji silosów na popioły, cement i wapno. Montaż samych silosów zaplanowano na ten miesiąc.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda