mobile
REKLAMA

Żydowska Praga. Historia największej z mniejszości

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Pragę zamieszkiwało wielu Żydów, którzy posiadali swoje szkoły, miejsca kultu i handlu. Wydaje się, że ten świat bezpowrotnie zniknął. Jego historię można było poznać w czasie spaceru z historią z okazji 370 rocznicy lokacji Pragi.

Andrzej Łukasiak
Żydowska Praga. Historia największej z mniejszości

Jednym z wydarzeń, które odbył się w ramach urodzin Pragi, był spacer zatytułowany „Żydowska Praga”. Spotkanie cieszyło się ogromną wręcz popularnością, a prowadzący musiał skorzystać z nagłośnienia. Spacer rozpoczął się przed wejściem do Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godzinie 13:00.

Mimo mroźnej pogody grupa zainteresowanych była tak duża, że w niektórych miejscach dochodziło do utrudnień w ruchu samochodów. Zwiedzanie odbywało się jednak w sposób sprawny, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z historią Pragi, w której żyli i funkcjonowali Żydzi.

Na trasie wycieczki leżały miejsca szczególnie ważne dla społeczności żydowskiej. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć i poznać historię żydowskich szkół, domu akademickiego, miejsc kultu, w tym również placu, gdzie kiedyś stała niezwykła, okrągła synagoga praska.

W czasie zwiedzania można było usłyszeć wiele ciekawych faktów dotyczących życia codziennego. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. dlaczego żydowskie dzieci nie mogły uczyć się w polskich szkołach, a w kamienicach dozorca zawsze był innego wyznania niż mojżeszowe. Zwiedzający zobaczyli również domy, w których w czasie wojny ukrywano żydowskie rodziny przed niemieckim okupantem.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda