mobile

Baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 w województwie mazowieckim

Wojewoda Mazowiecki wspólnie z MOW NFZ codziennie monitoruje bieżącą sytuację epidemiologiczną, tak aby była pełna dostępność leczenia w szpitalach dla chorych z COVID-19. Od początku marca br. sukcesywnie wydawane są kolejne decyzje, w celu powiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 na terenie Mazowsza. Baza łóżkowa każdego dnia jest sukcesywnie poszerzana zarówno w szpitalach regularnych, jak i tymczasowych, np. w Szpitalu Południowym w tym tygodniu przygotowano kolejne 63 łóżka, w tym 7 respiratorowych.

Informacja prasowa
Baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 w województwie mazowieckim

Wszystkie szpitale zobowiązane są do codziennego raportowania bieżącej zajętości i dostępności łóżek. Rzetelność tych raportów ma ogromne znaczenie z uwagi na to, że na bazie tych informacji Wojewoda podejmuje kolejne decyzje o poszerzaniu bazy łóżkowej. Na podstawie zebranych danych z raportów szpitalnych wynika, że szpitale na terenie województwa mazowieckiego dysponują wolnymi miejscami. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia (I poziom – dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, II poziom – dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, III poziom – szpital MSWiA w Warszawie, szpitale tymczasowe) są wolne miejsca dla pacjentów z Covid-19. Obecnie  przygotowane są 5 753 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, w tym 595 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 4 877 łóżek, w tym 508 łóżek respiratorowych. Na II poziomie zabezpieczenia na Mazowszu przygotowane są obecnie (łącznie ze szpitalami tymczasowymi) 4 932 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, z czego zajętych jest 4 460 łóżek. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest 2 593 miejsc, z czego zajętych jest 2 133. Na II poziomie zabezpieczenia w Warszawie (łącznie ze szpitalami tymczasowymi) obecnie przygotowanych jest 2 154 łóżek, z czego zajęte są 1 769 łóżka. W szpitalach tymczasowych na Mazowszu obecnie hospitalizowanych jest 797 osób. (stan na 5 kwietnia br.). Jak wynika z wcześniej przytoczonych informacji – liczba miejsc dostępnych dla pacjentów z COVID-19 jest na bieżąco poszerzana.

Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, w trakcie wideokonferencji z Dyrektorami szpitali na Mazowszu poprosił o sprawne udostępnianie łóżek z decyzji dla pacjentów z Covid-19. Ponadto, zaznaczył, że szpitale na bieżąco mogą zgłaszać zapotrzebowanie na sprzęt do MUW.

Wojewoda Mazowiecki od początku pandemii na bieżąco monitoruje sytuację w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz czas pracy zespołów ratownictwa medycznego od momentu przyjęcia zgłoszenia do momentu przekazania pacjenta do szpitala. Służby Wojewody analizują czas oczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, które przekazują pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Na bieżąco w trybie pilnym wyjaśniane są również sytuacje, w których przekazanie pacjenta było wydłużone. Ponadto, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego, wraz z zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego. Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia.

Decyzją Wojewody Mazowieckiego, Urząd Wojewódzki wspiera rekrutację kadry medycznej do szpitali tymczasowych, za pomocą strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl, na której znajduje się prosty formularz aplikacyjny oraz numer telefonu, pod którym można uzyskać więcej informacji. Do MUW, za pośrednictwem tej strony, wpłynęło już 900 zgłoszeń, które przekazane zostały szpitalom. Ponadto, Wojewoda zwrócił się z prośbą do Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o wsparcie w pozyskiwaniu personelu do szpitali tymczasowych. W rezultacie OIL opublikowała na swojej stronie informacje o rekrutacji  pod adresem: https://izba-lekarska.pl/monitor-lekarski/szpitale-tymczasowe-rekrutacja-personelu-medycznego/

Dotychczas Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał ok. 400 kandydatur do spółki Solec dotyczących pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie w obiekcie Szpitala Południowego. Łącznie do szpitali tymczasowych przekazano ponad 900 zgłoszeń do pracy.

Ponadto od 8 marca br., Wojewoda Mazowiecki skierował mocą decyzji 65 lekarzy, 52 pielęgniarki oraz 2 położne do pracy w szpitalu tymczasowym w Szpitalu Południowym.

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda