mobile

JedzeNIE wyrzucaj

„JedzeNIE wyrzucaj" - 4 kwietnia na targowisku Zieleniak w ramach warszawskiego programu razem z szefem kuchni Anna Klajmon TOP CHEF Polska oraz edukatorką Sylwią Lenartowicz gotowaliśmy dla kupców i mieszkańców.

Informacja prasowa
TAGI
JedzeNIE wyrzucaj

Celem programu „JedzeNIE wyrzucaj” jest pokazanie jak szybko i smacznie można wykorzystać to, co zostaje na koniec dnia targowego i ciężko będzie sprzedać.

Pomimo poniedziałku i kiepskiej pogody zapachy szybko przyciągały kupców, kupujących i spacerowiczów. Zupa krem z warzyw z czipsami z marchewki oraz leczo rozeszły się w mig.

Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które podjęło inicjatywę tworzenia funkcjonalnej i

zrównoważonej polityki żywnościowej. W ten sposób spełniane są zobowiązania Paktu o Żywnościowej Polityce Miejskiej z Mediolanu, którego jesteśmy sygnatariuszem. Diagnoza systemu żywnościowego w mieście dotyczy również m.in. gospodarowania odpadami, zapobiegania marnotrawstwu żywności w Warszawie. W ramach polityki żywnościowej miasta działają w Warszawie programy edukacyjne w szkołach np. „Wiem, co jem”, Ekologia na widelcu” i projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego - przykładem są liczne jadłodzielnie powstałe na terenie miasta.

W produkcji, przetwórstwie, dystrybucji i konsumpcji marnujemy ok. 5-9 mln ton rocznie! W samej Warszawie szacunkowa wielkość marnowania żywności to między 250 a 400 tys. ton w skali roku. W samym sektorze handlu poziom niewykorzystanej żywności, którą się najczęściej wyrzuca, wynosi

5-7 %. W Polsce do 1 marca 2020r. obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, ale odnosi się jednak tylko do dużych sklepów, pomijając targowiska.

Dlatego podjęto kroki w kierunku ograniczania marnowania żywności na targowiskach.

We wrześniu 2021 r. na trzech targowiskach: na Wolumenie, przy Halach Mirowskich i targowisku Tarbem, przeprowadziliśmy razem z Bankiem Żywności zbiórkę żywności. Żywnością, która nie została sprzedana i mogłaby być zmarnowana, podzieliło się 60 kupców. W ciągu 19 dni zebraliśmy prawie trzy tony warzyw i owoców, które po segregacji trafiły do warszawskich organizacji

wspierających osoby w kryzysie bezdomności oraz potrzebujących, np. do Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, Fundacji Radość, czy Centrum Pomocy Bliźniemu.

Projekt ma na celu:

- podniesienie świadomości dotyczącej wartości i strat żywności,

- zminimalizowania ilości bioodpadów, a w związku z tym obniżenie kosztów eksploatacyjnych ponoszonych przez kupców w zakresie wywozu odpadów,

- budowanie pozytywnego wizerunku targowiska jako miejsca przyjaznego i działającego na rzecz lokalnej społeczności,

- promowanie targowisk warszawskich jako miejsc zakupów zdrowej i ekologicznej żywności bezpośrednio od producentów,

 

Przeprowadzone badania pokazują, że w Unii Europejskiej marnuje się około 90 mln ton żywności rocznie. Polska, wśród krajów europejskich, zajmuje aż piątą pozycję – jest to jedno z największych wyzwań społecznych i ekologicznych, przed którymi stoi nasze społeczeństwo. Statystycznie w

każdym polskim gospodarstwie domowym rocznie ląduje w koszu całkiem spora suma, bo aż trzy

tysiące złotych. Oczywiście żywność marnuje się na każdym etapie jej produkcji i łańcucha dostaw jak i w domach.

 

Foto: Wiesław Piasecki

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda