mobile
REKLAMA

Nowoczesny dom opieki medycznej rośnie na Białołęce

W niespełna 10 miesięcy od wmurowania kamienia węgielnego, budowa nowego domu opieki medycznej dla warszawskich seniorów, przekroczyła już półmetek. W placówce znajdzie się blisko 200 miejsc dla pacjentów. Całkowity koszt budowy wraz z wyposażeniem placówki wyniesie blisko 50 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowano na jesień

Informacja prasowa
Nowoczesny dom opieki medycznej rośnie na Białołęce

Zmiany demograficzne, które zachodzą w Polsce pokazują, że żyjemy coraz dłużej i zwiększa się liczba osób starszych. W związku z tym rośnie również zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze.

- Warszawa sukcesywnie zwiększa liczbę miejsc długoterminowej opieki medycznej dla osób starszych, przewlekle chorych, które nie wymagają hospitalizacji. Co ważne, to już kolejny dom, który powstaje z myślą o warszawskich seniorach, gdzie zapewniamy profesjonalną opiekę medyczną i komfortowe warunki pobytu – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Komfort i najlepsza opieka

W nowym obiekcie, który powstaje na terenie Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL) przy ul. Mehoffera na Białołęce, znajdą się 192 miejsca dla pacjentów w komfortowych jedno- i dwuosobowych pokojach z łazienką. Dwupiętrowy budynek będzie miał ponad 5.6 tys. m2 powierzchni użytkowej i znajdą się w nim również pokoje lekarskie, punkty pielęgniarskie oraz strefa wypoczynku dla pacjentów i punkt przyjęć pacjentów, pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt tj. wanny z automatycznymi podnośnikami, apteka. Seniorzy będą objęci zarówno leczeniem, jak i profesjonalną pielęgnacją oraz rehabilitacją. Wokół budynku powstaną ścieżki sensoryczne dla pacjentów, a od strony południowej planowana jest budowa mini tężni.

Aktualny stan zaawansowania inwestycji wynosi ponad 60 proc. – budynek jest w stanie surowym zamkniętym, co oznacza, że obiekt posiada kompletną konstrukcję, dach, drzwi i okna oraz tynki wewnętrzne. Wykonano już docelowe zasilanie budynku, węzeł ciepły oraz 90 proc. instalacji wentylacji i klimatyzacji. Obecnie trwają dalsze prace wewnętrzne. Elewacja obiektu jest wykonana w ponad 60 proc.. Rusza już kolejny etap robót zewnętrznych (m.in. budowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej).

Całkowity koszt inwestycji (prace projektowe, roboty budowlano – instalacyjne, nadzory inwestorskie i autorskie oraz wyposażenie nowego budynku) został oszacowany na 49,6 mln zł, z czego 33 mln zł pochodzą z budżetu miasta. Inwestycja została również dofinansowana ze środków samorządu województwa mazowieckiego dotacją w wysokości 7.6 mln zł na budowę oraz zakup wyposażenia. Pozostałe 9 mln zł na realizację to środki własne SCOL.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: PBO Śląsk Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu i WODPOL Sp. z o.o. z siedzibą w Żywcu – zgodnie z podpisaną umową zakończenie robót budowlanych zaplanowano jesienią 2023 roku.

Warszawa z myślą o seniorach

W marcu 2021 r. Warszawa otworzyła nowy dom długotrwałej opieki dla seniorów, który również działa na terenie SCOL. Przestronny i komfortowy budynek z nowoczesnymi salami rehabilitacyjnymi, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami z całodobową opieką zapewnia 170 łóżek dla pacjentów. Inwestycja kosztowała 33,5 mln zł i została sfinansowana z budżetu miasta. Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze (SCOL) posiada obecnie 764 miejsca opieki długoterminowej w trzech lokalizacjach w Warszawie.  Średnia wieku pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej SCOL to 76 lat, a czas oczekiwania na miejsce wynosi zwykle od 3 do 6 miesięcy.

Zadanie pn. Budowa drugiego pawilonu medycznego na terenie Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Warszawie przy ul. Mehoffera 72/74 współfinansowano ze środków Województwa Mazowieckiego

fot.Rafał Motyl/UDBiałołęka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda