mobile
REKLAMA

Otwarta Ząbkowska 2019 w stylu zero waste

W wakacje ulica Ząbkowska ponownie stanie się praskim deptakiem i centrum lokalnego życia. W towarzystwie drzew i bujnej zieleni dowiemy się m.in. jak żyć w zgodzie ze środowiskiem. W czasie trwania festiwalu, od 29 czerwca do 1 września, ulica będzie zamknięta dla ruchu samochodowego.

Informacja prasowa/ fot. Kescior
TAGI
Otwarta Ząbkowska 2019 w stylu zero waste

W wakacje festiwal Otwarta Ząbkowska już po raz piąty zagości w kulturalnej ofercie stolicy. Zamknięta dla ruchu samochodów ulica stanie się deptakiem, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki – kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, a przede wszystkim spotkań. Ulica będzie sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. W ramach festiwalu odbywają się spektakle, koncerty, liczne wydarzenia dla dzieci, a także akcje performatywne, happeningi i wydarzenia literackie.

 

Odwiedzając Ząbkowską poznamy różne przykłady ponownego wykorzystania przedmiotów, które wielu z nas wyrzuca. Nauczymy się naprawiać rzeczy, ale też przerabiać i nadawać im nowe życie. Little Greenfinity, w ramach kampanii "Praga bez śmieci", poprowadzi warsztaty "Zero waste". Ograniczanie ilości odpadów przetwarzanych przez nas to przede wszystkim obowiązek i świadome życie, ale również ciekawe wyzwanie i dobra zabawa. Warsztaty upcyklingowe zaproponuje także Pimp-it - będzie można zrobić zabawki, kije deszczowe czy gry planszowe.

 

W pustostanie przy ul. Ząbkowskiej 11 będzie działać tymczasowa Galeria Ząbkowska 11, w której przez dwa miesiące artyści prezentować będą swoją sztukę, w tym wystawę serii fotograficznej Agnieszki Rodowicz o jedzeniu wyrzucanym przez okna, leżącym na chodnikach, trawnikach, wynoszonym na skwery. Działanie galerii rozpocznie się wystawą oraz warsztatami artystycznymi w duchu zero waste, które poprowadzi artysta Adriana Voznego. W ramach festiwalu odbędą się również wystawy indywidualne innych artystów wizualnych, m.in. Ignacego Cembrzyńskiego, Katarzyny Dobrogowskiej, Magdaleny Hajnosz, Moniki Wójtowicz czy Anny Chudzik-Pawlik. W Barbazaarze, co środa, odbywać się będą tradycyjne potańcówki.

 

Odbędą się indywidualne lekcje poruszania się rowerem po mieście, m.in. doskonalenie jazdy na tym pojeździe, pomoc w odnalezieniu się na ulicach, a także recykling rowerowy, o którym dowiemy się więcej podczas warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Mierz Wysoko. Dodatkowo we wszystkie wakacyjne weekendy w przestrzeni ulicy będzie działał Miejski Serwis Rowerowy - mobilny serwis, w którym serwisanci bezpłatnie dokonają przeglądu i regulacji rowerów, a także drobnych napraw. Przyjdź, sprawdź stan łańcucha, hamulców i przerzutek, załataj dętkę albo napnij szprychy.

 

Na ulicy Ząbkowskiej, tradycyjnie staną antykwariaty i odbędą się Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego - Otwarta Strefa Twórców. Będzie można obejrzeć lub kupić malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię czy ceramikę. Zaproszeni zostali również wystawcy korzystający z ekologicznych surowców i rozwiązań, nadający rzeczom drugie życie. Zaprezentują oni swój asortyment w ramach Strefy Kreatywnych – targów rękodzieła i upcyklingu, którego partnerem jest Przerób-My. Ponadto odbędą się wyprzedaże garażowe oraz akcja wymiany rzeczy bez użycia pieniędzy organizowana przez Armię Zbawienia.

 

6 lipca będzie można poruszać się w rytm muzyki w promieniach słońca, zatańczyć swój własny organiczny taniec, eksperymentować z różnymi formami ruchu i czerpać inspirację z otoczenia, poszukując jednocześnie języka swojego ciała. Wszystko to dzięki Powitańcom.

 

Odbędą się również wystawy, happeningi, Warsaw Street Jam Session oraz wiele innych atrakcji. W przestrzeni ulicy nie są planowane żadne głośne wydarzenia, więc zadbamy razem nie tylko o planetę, ale też o komfort mieszkańców Ząbkowskiej.

 

Zmiany w ruchu drogowym

Fragment ulicy pomiędzy ul. Targową a Brzeską z charakterystyczną kamienną nawierzchnią i pozostałościami po torach tramwajowych stanie się deptakiem w nocy z 28 na 29 czerwca. Ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 1 na 2 września. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do ul. Targowej prowadzący dojadą ul. Brzeską i Białostocką lub al. „Solidarności”. Do ul. Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską.

 

Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku Ronda S. Starzyńskiego i Dworca Centralnego - dojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – kursują Targową do Kijowskiej i skręcają w Markowską.

Źródło: artandmore.pl/ fot. wikipedia

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda