mobile

Potrawy Wawy, czyli kulinarna rubryka Jędrzeja Marka Cichockiego. Odcinek czwarty: wuzetka

Kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego. Bijemy się o złotą patelnię. Ten cytat ze słynnego filmu „Miś” Stanisława Barei i Stanisława Tyma ma w sobie trochę prawdy – wuzetka jest obowiązkową pozycją cukierniczą w Warszawie

Jędrzej Cichocki
Potrawy Wawy, czyli kulinarna rubryka Jędrzeja Marka Cichockiego. Odcinek czwarty: wuzetka

Wschód i zachód, wypiek z czekoladą czy wypiek z kremem?

Zanim przedstawię inne teorie pochodzenia nazwy ciastka, przedstawię tą, którą ja wyznaję i powtarzam: ciastko pojawiło się zaraz po wojnie, pod koniec lat 40., tak samo, jak trasa W-Z, która powstawała w latach 1937-1949. Nawet jeżeli tak nie jest, po co obdzierać etymologię z warszawskości? Przekonująca jest również wersja varsavianisty Jarosława Zielińskiego o tym, że nazwa i receptura deseru powstała w 1953 roku w kawiarni „W-Z” na Muranowie. Cóż jest stołecznego w rozwinięciu skrótowca „WZC”, czyli „wypiek z czekoladą” albo „WZK”, czyli „wypiek z kremem”?

Składniki i przepis na wuzetkę przedstawię warstwowo, tak jak właśnie ciastko to się prezentuje.

Biszkopt:

- 7 jaj

- Szklanka kakao

- Szklanka mąki pszennej

- Szklanka cukru

- Do nasączenia biszkoptu czarna herbata albo kawa. Pomysłów na nadanie wilgotności wuzetki jest wiele, niektórzy wykorzystują na przykład Malibu

Bita śmietana:

- Litr śmietanki 36%

- Poł szklanki cukru pudru

Element cementujący:

- 250 g powideł, najlepiej śliwkowych, ale zapraszam do eksperymentowania w tej kwestii

Polewa czekoladowa:

- 200 ml śmietanki 30%

- 200 g gorzkiej czekolady

Biszkopt:

- Białka ubij na sztywno, stopniowo dodając cukier i cały czas miksując. Ubijaj jeszcze przez około 3 minuty, aż białka staną się gęste i błyszczące. Nadal miksując, dodaj po jednym żółtku, następnie ubijaj jeszcze przez około 3 minuty, aż masa będzie bardzo puszysta. Mieszankę kakao i mąki przesiej do czystej miski. Dodaj ją do ubitej masy, najlepiej w 3 partiach, mieszając delikatnie lub miksując wolno na minimalnych obrotach po każdym dodaniu. Wyłóż masę do formy 25 x 37 cm wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w nagrzanym do 170 stopni C. piekarniku przez około 30 minut. Po upieczeniu ostudź i przekrój na 2 blaty. Dolny blat ciasta skrop około 8 łyżkami syropu, a następnie rozsmaruj na nim powidła.

Bita śmietana:

Ubij bardzo zimną śmietanę 36% z cukrem pudrem na sztywno. Wyłóż na warstwę powideł, zostawiając około 3/4 szklanki na dekorację. Przykryj drugim biszkoptem i skrop go syropem.

Polewa czekoladowa:

Zagotuj śmietanę w garnku, zdejmij z ognia i dodaj połamaną na kostki czekoladę. Mieszaj energicznie, aż czekolada się rozpuści i powstanie gładka i jednolita masa. Rozprowadź polewę na wierzchnim biszkopcie. Pokrój ciasto na porcje i udekoruj kleksem bitą śmietaną.

Smacznego!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda