mobile
REKLAMA

40 lat romansuje z piosenką

Danuta Stankiewicz to najbarwniejsza postać w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Od lat swoimi piosenkami nie tylko bawi i wzrusza publiczność, ale i edukuje. W tym roku świętowała jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Za swoją działalność uhonorowana Brązowym i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Tomasik
40 lat romansuje z piosenką

    Miała zaledwie 15 lat, gdy pojawiła się na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Zaśpiewała rosyjską piosenkę „Biały śnieg” i… Swoim mocnym, dźwięcznym głosem tak zachwyciła i oczarowała jurorów, że przyznali jej Srebrny Samowar. To zaszczytne trofeum tylko utwierdziło młodziutką laureatkę w przekonaniu, że swoje nieśmiałe marzenia o śpiewaniu może zacząć „śnić na jawie” i jednocześnie stało się pierwszą przepustką do późniejszej kariery piosenkarskiej. No, ale któż z nas, będąc nastolatkiem, nie marzył o byciu artystą czy sportowcem i związanej z tym popularności? Każdy wiek ma przecież swoje prawa.

    Do dzisiaj zresztą przechowuje pocztówkę dźwiękową z eliminacji, jaka wtedy wydana została z tą piosenką w jej wykonaniu.  I nie ukrywa, że utwór ten wciąż darzy ogromnym sentymentem i być może nagra go przy realizacji nowego projektu.

    Wiele lat później niemalże wszystkie tytuły prasowe będą pisać, że to właśnie DANUTA STANKIEWICZ zrewolucjonizowała polską scenę muzyczną. I jakby tego mało, przylgnie do niej przydomek „kolorowy ptak polskiej piosenki”. Będzie też wyznaczać nowe trendy w świecie mody: bajecznie kolorowe ubrania i torebki, włosy w kolorowe pasemka i kolorowe paznokcie. Nie sposób nie zauważyć jej w tłumie. Roztacza wokół siebie mega pozytywną energię, pogodę ducha i niesamowitą siłę.

    – Byłam pierwszą w Polsce artystką, która „dotknęła” tematu „tabu” i go złamała. O seksie wtedy się głośno nie mówiło, bo nie wypadało. Przełamywałam stereotypy i tematy, o których do tej pory nie mówiło się publicznie. W tym czasie oczywiście wzbudzało to skrajne emocje. Miałam tyle samo przeciwników, co i zwolenników. Nie będę ukrywać, że jako artystka, za te rewolucyjne poczynania zapłaciłam swoją cenę. Byłam „zakazana”, bo.. siałam rozpustę.  Moje piosenki nie były grane w niektórych stacjach radiowych, nie zapraszano mnie do udziału w programach radiowych i telewizyjnych, nie wszędzie mogłam koncertować. Niczego jednak nie żałuję. Uważam, że skoro budziło to wtedy takie emocje, to znaczy, że było potrzebne – opowiada Danuta Stankiewicz.

    W ciągu swojej kariery artystycznej „wyśpiewała” mnóstwo nagród. Dość wymienić: „Złoty Liść Retro 2010” na VII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, Srebrny Puchar na Międzynarodowym Festiwalu Przyjaźni w Korei Północnej, III Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu "Melodie Przyjaciół" w Mongolii. Nagrała 30 płyt solowych i zagrała przeszło 10 tysięcy koncertów na całym świecie.

    Jej repertuar jest tak różnorodny, że trudno ją „zaszufladkować” i zamknąć w którejś ze stylistycznych szuflad. Doskonale sprawdza się zarówno w piosenkach „lekkich, łatwych i przyjemnych”, jak i w utworach o znacznie trudniejszej linii melodycznej, wymagających szerokiego wachlarza umiejętności interpretacyjnych.

    Niewątpliwie jest jedną z najlepiej wykształconych polskich piosenkarek i bodajże jedyną z tak solidnym przygotowaniem muzycznym. Absolwentka Wydziału Piosenkarskiego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Posiada dyplomy międzynarodowe Schola Cantorum, Le Petit Conservatoire de la Chanson de Mirelle i Szkoły Tańca Jacques'a Bensa, które ukończyła we Francji, będąc stypendystką Ministra Kultury i Rządu Francuskiego w Paryżu. Ukończyła również Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

    Faktografia artystyczna Danuty Stankiewicz jest niezwykle bogata. I aż trudno uwierzyć, że jej romans z piosenką trwa już 40 lat! Za swoje dokonania artystyczne uhonorowana została Brązowym i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2010 roku wręczono jej odznaczenie „Zasłużony dla Warszawy”. Niedawno z okazji jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej otrzymała list gratulacyjny od Sekcji Estrady Związku Artystów Scen Polskich.

   Mimo tak ogromnego dorobku, spektakularnych sukcesów i prestiżowych wyróżnień Danuta Stankiewicz nie powiedziała jeszcze w sensie artystycznym ostatniego słowa. I z pewnością zaskoczy nas jeszcze nie jeden raz.

    – Mam głowę pełną pomysłów, których starczy mi na kolejne czterdzieści lat! – wyznaje ze śmiechem. I dodaje, że chociaż mijający rok był niezwykle pracowity, to w nadchodzącym nie zamierza zwalniać tempa. Pierwszy kwartał wypełnią koncerty krajowe i zagraniczne, a w międzyczasie realizować będzie kolejne projekty, w tym „Groszki i róże” z piosenkami Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego.

 

Anna Tomasik

Zdjęcia ze zbiorów prywatnych Danuty Stankiewicz

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda