mobile
REKLAMA

Międzynarodowe zawirowanie na scenie

Już niedługo rusza XX edycja międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. Jest to jeden z najstarszych i cieszących się uznaniem festiwali tanecznych w Warszawie. Widzowie będą mogli podziwiać przedstawienia zespołów nie tylko z Polski, ale także z Portugalii, Włoch, Belgii, Japonii oraz Korei Południowej. Będą to zarówno zespoły znane na całym świecie, jak i te, które dopiero zaczynają swoją drogę do międzynarodowej sławy. O tegorocznej edycji festiwalu rozmawialiśmy z Włodzimierzem Kaczkowskim – dyrektorem Festiwalu Tańca Zawirowania

Maja Jaubin
Międzynarodowe zawirowanie na scenie

Festiwal Tańca Zawirowania w tym roku odbędzie się po raz dwudziesty. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Otwartość”.

- Celem Festiwalu Zawirowania jest po pierwsze otwarcie się na inne kultury oraz ich sposoby tańca. Drugim ważnym elementem jest zapewnienie Polskim tancerzom kontaktu z międzynarodową czołówką wśród tancerzy oraz z zespołami, które są otwarte na współpracę. Wreszcie, wyjście naprzeciwko publiczności. Wiele osób przychodzi na festiwal, aby zobaczyć występy konkretnych grup, które na co dzień jest ciężko namierzyć – mówi nam dyrektor Festiwalu Tańca Zawirowania, Włodzimierz Kaczkowski.

Organizatorzy z okazji jubileuszu XX - lecia chcą przypomnieć wartości, które stały u podstaw festiwalu i zaprezentować różne zespoły, o różnych stylach tańca, o różnym doświadczeniu i różnych korzeniach. Jak na przestrzeni 20 lat zmieniał się festiwal?

- Początki festiwalu w 2004 r. były znacznie skromniejsze. Do współpracy angażowaliśmy wtedy zespoły z Polski Słowacji, Czech i Węgier. W kolejnych latach dołączały do Festiwalu grupy z kolejnych krajów, najpierw zza zachodniej granicy, aż w końcu przekroczyliśmy granicę kontynentu. I tak na festiwalu pojawiły się zespoły ze Stanów, Azji, a nawet Afryki. W obecnej, 20 edycji sięgnęliśmy do zespołów, z którymi współpracowaliśmy już wcześniej. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak rozwinęły się w ciągu ostatnich lat – mówi w rozmowie z nami dyrektor Festiwalu Włodzimierz Kaczkowski.

Do Warszawy na kolejne edycje Festiwalu przyjeżdżały zarówno uznane zespoły taneczne jak i mniejsze grupy z Europy i z całego świata. Do tej pory wśród najważniejszych gwiazd w Warszawie wystąpiły m.in. zespoły: Cullberg Ballet, Kibbutz Contemporary Dance Company, Norrdans, LeeSaar, Zapalla Dance Company, Granhoj Dans, Tchekpo Dance Company, China New Wave, Didier Theron Company.

Kto będzie gwiazdą tegorocznej, jubileuszowej edycji?

Nasz festiwal jest miejscem współpracy, wymiany, oraz spotkań międzynarodowych. Co roku staramy się, by zagościła u nas gwiazda z międzynarodowej sceny tańca. W tym roku taką gwiazdą będzie zespół z Sycylii Compagnia Zappalà Danza. Zaprezentują oni niecodzienną wersję Romea i Julii, w której Julia jeździ na rowerku, a Romeo chodzi w masce do nurkowania – zachęca dyrektor. - To przedstawienie otworzy Festiwal.

Co roku festiwalowi towarzyszy blok warsztatów, prowadzonych przez zaproszonych gości. – Warsztaty będą odbywać się w ciągu 6 dni podczas trwania festiwalu. Prowadzić je będą m.in. członkowie zespołu Zappalà, Michał Przybyła, Marta Kosieracka oraz Ilona Gumowska.

Festiwal będzie odbywać się w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, pod adresem al. Jerozolimskie 181. Na warsztaty organizatorzy zapraszają gości na ul. Wspólną 61, czyli do miejsca warsztatowego Centrum Tańca Zawirowania. Festiwal odbędzie się w dniach 17 – 27 czerwca.

fot. mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda