Wheelchair Rugby Metro Cup 2015 na Ursynowie
Niepełnosprawność nie wyklucza aktywności fizycznej. Przekonuje o tym Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „SSON” organizując po raz czwarty zawody Wheelchair Rugby Metro Cup 2015. W tym roku zawody odbyły się w dniach 3- 5 lipca w ursynowskiej Hali Widowiskowo – Sportowej Arena przy ulicy rtm. Witolda Pileckiego 122.
Tomasz Szkwara, prezes SSON: - Pomysł na zorganizowanie zawodów zrodził się po powrocie z Kanady, gdy Metro Warszawskie dołożyło nam brakujące 30 tysięcy do tego żebyśmy mogli pojechać właśnie do Kanady na Mistrzostwa Świata. Takiej kwoty potrzebowaliśmy. Tak się złożyło, że słuchając radia dowiedział się o naszych problemach prezes Metra. Ten turniej jest organizowany w podzięce za tamten gest. Zawody od samego początku miały charakter międzynarodowy. W pierwszej edycji wzięły udział cztery drużyny - dwie z zagranicy i dwie z Polski. Od drugiego turnieju startuje osiem zespołów. W tym roku gościmy drużyny z Niemiec, Kolumbii, Francji, Danii, Polski i dwa zespoły z Wielkiej Brytanii. Mamy też team The Robots – to mieszany zespół składający się z zawodników z Czech, Holandii i Belgii. Początki rugby na wózkach w Polsce datują się od roku 1998. Grać w rugby uczyli nas Szwedzi. Przyjeżdżali do Polski, my jeździliśmy do nich.
W meczu rugby na wózkach bierze udział czterech zawodników jednej drużyny. Zespół może być mieszany, w Wheelchair Rugby Metro Cup 2015 obok mężczyzn grały także kobiety. Podstawowe zasady gry to wprowadzenie piłki z linii bocznej w ciągu 10 sekund; zawodnik, który posiada piłkę musi wykonać kozłowanie, co 10 sekund; drużyna musi w ciągu 12 sekund wprowadzić w piłkę w pole ataku; podczas ataku w strefie obronnej może przebywać nie więcej niż trzech zawodników defensywnych natomiast każdy atakujący zawodnik może przebywać w strefie tylko 10 sekund; przewinienie lub faul podczas meczu skutkuje utratą piłki lub karą opuszczenia gry na jedną minutę przez faulującego zawodnika.
Biorące udział w turnieju zespoły zostały podzielone na dwie części. W pierwszej grupie A zagrali Anglicy z GB Talent Squad, Polacy, Niemcy i Duńczycy. W grupie B grały zespoły z Francji, Kolumbii, Wielkiej Brytanii – GB Elite Squad i The Robots. Rozegrane mecze pozwoliły czterem zespołom o walkę na podium. W pierwszym meczu rozegranym w niedzielę 5 lipca o trzecie miejsce walczyły zespoły z Polski i Niemiec. Lepszą drużyną okazały się Niemcy i to oni zajęli III miejsce. Finał rozegrany pomiędzy drużynami GB Elite Squad a The Robots przyniósł zwycięstwo drugiej drużynie angielskiej. Końcowa klasyfikacja: I miejsce - GB Elite Squad, II miejsce – The Robots, III miejsce – Niemcy.
Główny patronat nad tegoroczną edycją sprawowało Ministerstwo Sportu i Turystyki i Metro Warszawskie.
Andrzej Sitko