mobile
REKLAMA

Co dalej ze szkołą Wyspa JPII na Targówku?

Wczoraj odbyła się sesja Rady Dzielnicy Targówek. W trakcie obrad poruszono temat przyszłość szkoły Wyspa JPII. Chodzi o zakończenie umowy najmu, przez którą szkoła do końca czerwca musi się wyprowadzić z dotychczasowej lokalizacji. Na sali obecny był m. in. Dyrektor szkoły, Tomasz Cichocki

Maja Jaubin
Co dalej ze szkołą Wyspa JPII na Targówku?

Jak wynika z relacji dyrekcji szkoły w tym roku zarząd dzielnicy zasygnalizował dyrektorowi szkoły, że istnieje możliwość przedłużenia umowy najmu budynku szkoły na kolejny rok. Kilka miesięcy później urząd miasta Warszawy niespodziewanie poinformował, że szkoła ma czas do końca czerwca na opuszczenie budynku. 

Dotychczas umowa, na podstawie której szkoła dzierżawiła budynek, bywała przedłużona o 3 lata. Aczkolwiek dyrektor podkreśla, że sam nigdy nie miał możliwości negocjowania jej warunków

Na terenie obecnej szkoły mają powstać 2 placówki edukacji – szkoła oraz przedszkole – które zmieszczą około 400 uczniów, oraz osiedle mieszkaniowe. Burmistrz Targówka Krzysztof Miszewski deklaruje gotowość pomocy przy znalezieniu dla uczniów szkoły Wyspa JPII miejsc w istniejących placówkach z okolicy. - Rozpoczęliśmy współpracę z innymi dzielnicami w celu znalezienia adekwatnej lokalizacji dla szkoły – podkreśla.

Podczas emocjonalnego przemówienia, dyrektor szkoły Wyspa wyjaśnił, jak wyglądał proces negocjacji w sprawie przyszłości szkoły:

- W czerwcu kończy się umowa dzierżawy. W styczniu wystąpiłem do zarządu o rozmowę w tej sprawie oraz wysłałem pismo, z pytaniem o sytuację oraz czy deweloper w najbliższym czasie rozpocznie realizację swoich planów. Zarząd, znając plany deweloperów i tak zdecydował się wysłać do Miasta zapytanie, czy jest możliwość przedłużenie umowy szkoły o kolejny rok. Odpowiedź na to pismo, wysłane w lutym, przyszło dopiero w maju. Jesteśmy po rekrutacji kolejnego rocznika, mamy już plan organizacyjny na następny rok oraz podjęliśmy już rozmowy z nauczycielami o ich pracę. Zabrakło mi w maju od strony zarządu więcej odwagi. Odwagi, dzięki której po otrzymaniu takiej odpowiedzi ze strony miasta, zarząd dzwoni do mnie i mówi, że idziemy wspólnie do Biura Mienia Miasta, lub nawet do samego Prezydenta Warszawy, bo my jako zarząd dzielnicy będziemy bronić naszych mieszkańców. Ten krótki termin odpowiedzi nie pozwolił mi na realizację Art. 172 prawa oświatowego [przyp. red. - Art 172, 4. Prawa Oświatowego: "Osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów ...] Sam również próbowałem skontaktować się z panią Wice Prezydent, jednak nie udało mi się dotrzeć dalej niż do sekretariatu. Z poziomu zarządu, proces komunikacji z Miastem przepływałby w łatwiejszy sposób.

- Nie jest możliwe kontynuować umowy na kolejny rok - kilka razy można było usłyszeć z ust Burmistrza te słowa. Pytany kilkakrotnie przez radnych o powód tej decyzji, odpowiada, że Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego nie daje możliwości przedłużenia umowy na taki okres.
 

Burmistrz Targówka podkreśla: - Jesteśmy w trakcie poszukiwania rozwiązań, by znaleźć nowe miejsce dla placówki. Nie ma możliwości przedłużenia umowy na rok, ale istnieje możliwość, by przedłużyć ją na kilka miesięcy, by zorganizować przeprowadzkę i zakończenie działalności.
 

- Pragnę podziękować za to, że komunikacja między zarządem a szkołą nie została przerwana oraz za podjęcie przez zarząd kroków w szukaniu alternatywnego rozwiązania. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby przedłużenie dzierżawy o rok. Przedłużenie jej o 4 miesiące ma tylko sens, jeśli inna lokalizacja mogłaby dać nam przyszłość. Jeżeli takiej możliwości nie będzie, prosimy o 2 miesiące, żebyśmy mogli godnie zakończyć rok szkolny, oraz godnie zakończyć działalność tej szkoły.
-
w ten sposób dyrektor zakończył swoją wypowiedź.

fot. Maja Jaubin
 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda