mobile

Cykl "Zapomniane reżyserki"

Dom spotkań z Historią już w środę zaprosi swoich gości do odkrycia filmowej historii z "Zapomnianymi Reżyserkami".

oprac. Klaudia Kwasek
Cykl "Zapomniane reżyserki"

Ostatniego dnia stycznia, tradycyjnie w środę o godzinie 18:00, w Domu Spotkań z Historią rozpocznie się kolejne spotkanie z serii "Zapomniane Reżyserki". Tym razem będzie skupiało się na twórczości wybitnej dokumentalistki, reżyserki filmowej i redaktorki naczelnej Polskiej Kroniki Filmowej, Heleny Lemańskiej, w latach powojennych. Spotkanie poprowadzi historyczka kina, profesor dr hab. Monika Talarczyk, która przybliży sylwetkę tej niezwykłej artystki. Wspólnie z uczestnikami spotkania będzie analizować jej film dokumentalny z 1955 roku, "Bambus, mój brat", nagrodzony główną nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Nagrane spotkanie będzie dostępne na oficjalnych kanałach Domu Spotkań z Historią i Stowarzyszenia Kobiet Filmowców na Facebooku i YouTube.

Helena Lemańska, urodzona w Warszawie w 1919 roku, była nie tylko wybitną twórczynią filmową, ale także osobą o niezwykłym życiorysie. Przeżyła okres wojenny na terenach ZSRR, gdzie studiowała rusycystykę, będąc jedyną ocalałą z rodziny podczas Zagłady. Jej filmografia obejmuje takie dzieła jak "Bambus mój brat" (1955), "Rozprawa. Reportaż z Wietnamu" (1955), "Listy z Wietnamu" (1956), czy "Uwaga, uwaga, nadchodzi" (1966). Helena Lemańska pełniła także funkcję redaktorki naczelnej Polskiej Kroniki Filmowej w latach 1950–1967, dbając o to, aby filmy były krytycznym komentarzem rzeczywistości i przemycały treści zakazane. Po odejściu z redakcji w 1967 roku, osiedliła się na stałe we Francji, gdzie do końca życia związana była z filmem, specjalizując się w archiwistyce i kinie.

Spotkanie to jednocześnie część szerszego cyklu "Zapomniane Reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina", organizowanego przez Dom Spotkań z Historią i Stowarzyszenie Kobiet Filmowców. Kolejne spotkania w cyklu będą poświęcone innym reżyserkom, takim jak Danuta Halladin, Jadwiga Żukowska, Krystyna Gryczełowska i Irena Kamieńska, prezentując ich wkład w historię polskiego kina. Całość projektu współfinansowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy, a partnerami są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Szkoła Historycznego Dokumentu Filmowego i Archiwum Kobiet, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Fundacja HER Docs.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.dsh.waw.pl.

fot. Dom Spotkań z Historią

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda