mobile
REKLAMA

Czy znasz historię tych zdjęć?

Już 27 listopada ruszy wielka akcja społecznego opisywania fotografii. Muzeum Warszawy zaprasza wszystkich chętnych do opracowania ponad 5 tysięcy archiwalnych zdjęć. Nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z muzealnej kolekcji będzie można opisywać online na specjalnej platformie. Akcja potrwa do kwietnia przyszłego roku i może w niej wziąć udział każdy, kto chce podzielić się swoją wiedzą. Za najlepsze opisy są przewidywane nagrody

Informacja prasowa
Czy znasz historię tych zdjęć?

W czasach, kiedy sztuczna inteligencja wyręcza człowieka na każdym kroku, wyjątkową wartością pozostaje ludzka pamięć, indywidualna wiedza i lokalna wrażliwość. W związku z tym Muzeum Warszawy zaprasza do opisywania fotografii swoją publiczność.

- Każdy z nas dysponuje indywidualną pamięcią o przeszłości. Nierzadko spotykamy się z tym, że to właśnie nasza publiczność przekazuje nam fascynującą wiedzę na temat historii naszego miasta czy obiektów z naszej kolekcji. Dlaczego więc nie zaprosić ich do pracy nad naszym wspólnym dziedzictwem? – opowiadała o idei akcji Karolina Puchała-Rojek, kuratorka wystaw Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.

Jakie fotografie czekają na swój opis?

W ramach Społecznego Opisywania Fotografii wybrane zostały fotografie dokumentujące zniszczenia Warszawy i jej odbudowę po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Na identyfikację czekają również kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku jego autorstwa.

W jaki sposób można wziąć udział w akcji?

Już 27 listopada zostanie uruchomiona platforma, na której będzie można zobaczyć i opisać wybrane zdjęcia. Akcja ma charakter gry – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody.

Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są nieustająco digitalizowane i opisywane. W związku ze społecznym opisywaniem 2 grudnia o godz. 14:00 w Kinie Syrena odbędzie się spotkanie ze specjalistą do spraw ikonografii Piotrem Głogowskim, który opowie wszystkim chętnym o metodach pracy z archiwalnymi zbiorami.

Więcej informacji dotyczącej akcji znajduje się na stronie Muzeum Warszawy. Społeczne Opisywanie Fotografii odbędzie się na niderlandzkiej platformie https://velehanden.nl/.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda