mobile

Dywany ręcznie tkane to inwestycja na lata!

Jeśli kupując elementy wyposażenia wnętrz, często wybierasz te niepowtarzalne i luksusowe, ręcznie tkane dywany są stworzone dla Ciebie. Każdy ręcznie tkany dywan jest jedyny w swoim rodzaju, a kupując go, możesz mieć pewność, że nie istnieje drugi taki sam egzemplarz. Co warto wiedzieć o ręcznie tkanych pokryciach podłogowych i gdzie warto szukać takiego dywanu w Warszawie? Czytaj dalej!

Artykuł sponsorowany
TAGI
Dywany ręcznie tkane to inwestycja na lata!

Dywany ręcznie tkane – czym się charakteryzują?

Dlaczego ręcznie tkane dywany są tak wyjątkowe? Na początku wyjaśnijmy różnice między dywanami ręcznie tkanymi na krośnie a tymi ręcznie wiązanymi. Podstawą dywanów tkanych ręcznie jest osnowa, czyli pionowe, cienkie nici nawijane na krosna, przez które rzemieślnicy przeplatają przędzę. Takie rozwiązanie pozwoliło na przyspieszenie procesu ręcznego tkania, ale ograniczyło nieco możliwości tworzenia wzorów. Właśnie dlatego, dywany ręcznie tkane na krośnie są często jednobarwne lub mają bardzo proste, duże wzory.

Dywany ręcznie wiązane należą do najbardziej luksusowych, najtrwalszych i najpiękniejszych pokryć podłogowych. Każdy węzełek w tego rodzaju dywanach jest zaplatany w 100% ręcznie. Rzemieślnik wykonujący tego rodzaju dywany może wykonać nawet 12 tys. wiązań podczas jednego dnia pracy. Ręcznie wiązanie dywanu to bardzo czaso- i pracochłonna praca trwająca często wiele miesięcy. 

Wyjątkowość dywanów ręcznie tkanych tkwi w tym, że… nie są one idealne. Widać w nich pracę ludzkich rąk, węzełki, które są widoczne na spodzie dywanu, nie są perfekcyjnie równe jak te z taśmy produkcyjnej, a wzory często nie są całkiem symetryczne. 

Zobacz więcej na stronie Arte >>

Dywany ręcznie tkane jako inwestycja

Dywany ręcznie tkane najczęściej wykonywane są ze szlachetnych materiałów – większość z nich tkanych jest z wełny lub luksusowego jedwabiu. Wiele osób traktuje zakup ręcznie wykonywanego dywanu (szczególnie tego wiązanego), jako inwestycję. Takie pokrycia podłogowe  potrafią przetrwać w doskonałym stanie długie lata i bardzo często z biegiem czasu zyskują na wartości.

Jak dbać o ręcznie tkane dywany?

Jeśli planujesz kupić ręcznie tkany dywan, z pewnością liczysz się z niemałym wydatkiem. Skoro już zdecydowałeś się na zainwestowanie sporej sumy, pamiętaj o tym, by właściwie pielęgnować swój dywan. Odpowiednio zadbane ręcznie wiązane dywany mogą służyć nawet kilku pokoleniom! W takim razie jak o nie dbać?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że ręcznie tkane dywany wymagają delikatnego traktowania. Wełniane i jedwabne pokrycia podłogowe źle znoszą eksopozycję na promieniowanie UV, silne tarcie oraz intensywne przemoczenia.

Na co dzień najlepiej odkurzać dywan końcówką odkurzacza bez szczotki, która nie uszkodzi jego powierzchni. Pamiętaj również, by odkurzać zawsze zgodnie z kierunkiem runa. 

Jeśli na dywanie pojawi się plama, samodzielnie możesz spróbować usunąć ją niewielką ilością ciepłej wody i delikatnym mydłem. Jeśli to nie pomoże, nie eksperymentuj z innymi metodami odplamiania. Najbezpieczniej będzie oddać dywan do profesjonalnej firmy, która zajmuje się czyszczeniem pokryć podłogowych. Tylko ten sposób da Ci pewność, że powierzchnia Twojego drogocennego dywanu nie zostanie uszkodzona podczas wywabiania plamy. 

Arte – salony z dywanami w Warszawie 

Szukasz dobrze wyposażonego i godnego zaufania salonu z dywanami w Warszawie? Koniecznie zaglądnij do jednego z warszawskich salonów Arte, w których będziesz mógł osobiście przekonać się, na czym polega fenomen ręcznie tkanych dywanów. Obsługa sklepów z chęcią doradzi oraz pokaże różnice między dywanami ręcznie tkanymi a tymi wyprodukowanymi maszynowo. Mieszkańcy Warszawy mogą odwiedzić salon przy ul. Malborskiej 45 (Warszawa Targówek) oraz na Placu Szwedzkim 3 (Warszawa Janki). 

Ręcznie wykonywane dywany, szczególnie te ręcznie wiązane, są świetną inwestycją, która po latach z pewnością zwróci się z nawiązką. Warunkiem jest jednak zakup wysokiej jakości dywanu z pewnego źródła oraz jego odpowiednia pielęgnacja. 

 

Arte Warszawa Targówek

Arte Warszawa Janki

Fot. mat. pras. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda