mobile
REKLAMA

Edukacją w cyberprzemoc – wydarzenie dla uczniów w Śródmieściu

19 marca br. Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy zorganizuje wydarzenie, podczas którego uczniowie śródmiejskich szkół dowiedzą się o tym, czym jest cyberprzemoc, jakie ma skutki i jak radzić sobie z mową nienawiści w Internecie. Jego innowacyjna formuła połączy spektakl oraz otwartą dyskusję. Wydarzenie odbędzie się w Teatrze Kamienica.

Redakcja
TAGI
Edukacją w cyberprzemoc  – wydarzenie dla uczniów w Śródmieściu

– W dobie powszechnego dostępu do Internetu cyberprzemoc staje się codziennością dla nastolatków. Stykają się z nią jako świadkowie, ofiary, a niekiedy nawet jako agresorzy. Złudne poczucie anonimowości, a przede wszystkim bezkarności za hejt w sieci sprawiają, że wiele osób coraz chętniej ucieka się do ośmieszania innych, straszenia ich, nękania czy też włamań na konta w serwisach społecznościowych. Nie możemy i nie chcemy pozostać na to obojętni  – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Wydarzenie „Edukacją w cyberprzemoc” otworzy spektakl pt. „Wszechmocni w sieci”. Sztuka, w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, skierowana jest do uczniów klas siódmych oraz ósmych, czyli grupy wiekowej szczególnie narażonej na cyberprzemoc. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną rozmowę o nich samych, zdecydowanie wykraczającą poza moralizatorskie tony. Podczas mającego nowoczesną formę spektaklu aktorzy stawiają publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy ataków dokonywanych w Internecie lub przez telefony komórkowe. Skłaniają do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań. Spotkanie zwieńczy dyskusja, podczas której uczniowie zostaną zachęceni do podzielenia się własnymi doświadczeniami. – Celem organizowanej przez nas akcji jest również uświadomienie nastolatkom, jak wielką krzywdę sprawcy cyberprzemocy wyrządzają swoim ofiarom. Te zmagają się ze wstydem, czują się gorsze, wykluczone i bezradne. Jeden mniej lub bardziej świadomy wpis może prowadzić nawet do samobójstwa. Właśnie dlatego prewencja ma tu kluczowe znaczenie. O problemie cyberprzemocy trzeba mówić głośno – dodaje zastępczyni burmistrza Śródmieścia Magdalena Wojciechowska.

„Edukacją w cyberprzemoc” uzupełnia działania profilaktyczne podejmowane przez śródmiejski Zarząd Dzielnicy na rzecz młodzieży. Oprócz niego w szkołach podstawowych i średnich realizowane są zajęcia poświęcone uzależnieniom od substancji psychoaktywnych i alkoholu, przemocy w rodzinie oraz agresji rówieśniczej. – Mam nadzieję, że dzięki naszemu wydarzeniu uda się zwiększyć świadomość społeczną o cyberprzemocy, a przede wszystkim wyposażyć uczniów naszych szkół w wiedzę, dzięki której nie będą bezbronni, gdy padną ofiarami tego zjawiska – podsumowuje burmistrz Ferens.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda