mobile

Jak wspierać różnorodność społeczną w Warszawie? - zapraszamy mieszkańców do dyskusji

Jak się żyje w Warszawie osobom z różnych grup społecznych? Co można zrobić, aby wszyscy czuli się w naszym mieście dobrze i mieli równe szanse?

Informacja prasowa
Jak wspierać różnorodność społeczną w Warszawie? - zapraszamy mieszkańców do dyskusji

Już od 22 kwietnia rusza dyskusja z warszawiakami na temat polityki różnorodności społecznej dla Warszawy – wszystkie zaplanowane spotkania odbędą się online. 

– Pracujemy nad przygotowaniem polityki różnorodności społecznej dla Warszawy. Dokument będzie wyznaczał kierunek działań dla miasta, po to aby nasze miasto było dobrym miejscem do życia dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy przekonania. Polityka różnorodności dotyczy nas wszystkich dlatego chcemy zaprosić warszawiaków do udziału we współtworzeniu tego dokumentu – wyjaśnia Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

– Jako mieszkańcy różnimy się między sobą, ale chcemy żeby wszyscy czuli się w naszym mieście dobrze i byli równo traktowani. Chcielibyśmy dowiedzieć się co dla warszawiaków oznacza różnorodność społeczna, jak możemy ją wspierać i dbać o nią w naszym mieście. Uwagi i  refleksje mieszkańców i mieszkanek wniosą cenną perspektywę i pozwolą nam opracować podstawowe założenia polityki różnorodności – podkreśla Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy.

Dialog nansenowski – nowatorskie formy spotkań

Ważne jest aby uczestnicy spotkań na temat różnorodności społecznej  w Warszawie mieli jak najlepszą możliwość wzajemnego zrozumienia swoich perspektyw, dlatego warsztaty będą prowadzone w formie dialogu nansenowskiego. To nowatorska metoda stosowana przez norweską organizację Nansen Centre for Peace and Dialogue (NCPD), której celem jest poznanie odmiennych poglądów i doświadczeń przedstawicieli różnych grup społecznych. NCPD za swoje metody oraz działalność, w tym w latach 90. na Bałkanach, gdzie pracowała ze stronami walk o Kosowo, doczekała się nominacji do pokojowej nagrody Nobla.

Dzięki formule dialogów nansenowskich spotkania konsultacyjne pokażą jakie skojarzenia, obawy i nadzieje budzą interesujące nas zagadnienia.

Jak wziąć udział w spotkaniach dotyczących tworzenia założeń polityki różnorodności społecznej?

Odbędą się otwarte dla wszystkich: spotkania dialogowe, aby poznać poglądy i doświadczenia związane z różnorodnością przedstawicieli różnych grup społecznych oraz spotkania konsultacyjne, których celem jest wypracowanie założeń polityki różnorodności społecznej.

Harmonogram spotkań dialogowych:

•        22 kwietnia (czwartek) w godz. 17:30 – 20:00,

•        27 kwietnia (wtorek) w godz. 17:30 – 20:00.

Harmonogram spotkań konsultacyjnych:

•        8 maja (sobota) w godz. 10:00 – 12:30,

•        13 maja (czwartek) w godz. 17:30 – 20:00,

•        14 maja (piątek) w godz. 17:30 – 20:00.

Zgłoszenia z wybranymi terminami – po jednym z każdego rodzaju spotkań - można przesyłać na adres mailowy: rownetraktowanie@um.warszawa.pl. Z uwagi na pandemię wszystkie wydarzenia odbędą się online za pośrednictwem platformy Zoom.

Dyżur telefoniczny:

Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w spotkaniach online, będzie dyżur telefoniczny, podczas którego można będzie podzielić się z nami swoimi uwagami i pomysłami na to, jak Warszawa powinna wspierać różnorodność społeczną.

Dyżury prowadzone będą w godzinach 10:00 – 18:00:

•        27 kwietnia (wtorek) pod numerem telefonu 22 443 34 31

•        5 maja (środa) maja pod numerem telefonu 22 443 02 98

Co się wydarzy po zakończeniu konsultacji?

Po zakończeniu konsultacji powstanie raport, na podstawie którego opracowany zostanie projekt polityki różnorodności społecznej dla m.st. Warszawy. Następnie, w ramach kolejnego etapu prac nad dokumentem, przedstawimy go mieszkańcom.

Więcej informacji na temat przebiegu konsultacji znajduje się na stronie internetowej www.konsultacje.um.warszawa.pl/roznorodna.

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda