mobile
REKLAMA

Muzeum Karykatury zaprasza na dziady artystyczne

W Muzeum Karykatury w Warszawie odbędzie się cykl wydarzeń artystycznych inspirowanych słowiańskim świętem pamięci o przodkach. W programie są projekcje, instalacje, performanse, warsztaty, i koncert. Wśród zaproszonych artystów są m.in. Paweł Althamer, Oskar Dawicki, Ewa Klekot i Wojciech Bąkowski

Jakub Bielawski
Muzeum Karykatury zaprasza na dziady artystyczne

Sztuka i tradycja spotykają się w Muzeum Karykatury

Dziady to starosłowiański obrzęd, który odbywał się w noc z 31 października na 1 listopada. Była to okazja do spotkania wspólnoty, okazania szacunku zmarłym i proszenia ich o pomoc i opiekę. Dziady miały też charakter wróżbiarski i zaklinający przyszłość. Muzeum Karykatury chce przywołać ducha dziadów w formie artystycznej i zaprosić publiczność do wspólnego świętowania i tworzenia. Wydarzenia potrwają od 31 października do 4 listopada i będą odbywać się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz muzeum.

- Wydarzenie w Muzeum Karykatury będzie czasem wspólnej uczty, radosnego świętowania i przywoływania opiekuńczych duszy i duchów. A nawiązując do wróżbiarskiego charakteru jesiennych dziadów uczestnicy będą zaklinać przyszłość z nadzieją na obfitość i urodzaj – opisują cykl spotkań organizatorzy.

Jak informują organizatorzy, na wtorek 31 października zaplanowano projekcje na fasadzie muzeum, prezentację instalacji Agnieszki Brzeżańskiej „Chaszcze”, performans „Kocioł z kości” oraz koncert zespołu Proszek, do którego należą: Piotr Adamski, Oskar Dawicki, Mikolaj Małek, Hubert Zemler.

Z kolei w piątek 3 listopada odbędzie się wspólne rysowanie z Pawłem Althamerem i grupą Nowolipie, a Mateusz Kowalczyk poprowadzi warsztaty rzeźbiarskie. Tego dnia zaplanowano też czytanie performatywne „Martwych dusz” Nikołaja Gogola w wykonaniu Tarasa Gembika. A w sobotni wieczór, 4 listopada, Anna Zaradny zaprezentuje rytualny performans „Go, Go Theurgy”.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Muzeum Karykatury.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda