mobile

Nowa wizja Portu Czerniakowskiego

W miejscu rozebranych baraków Straży Miejskiej w okolicach Portu Czerniakowskiego powstanie nowoczesny budynek kulturalno-wystawienniczy. Ma on stanowić dopełnienie tego wyjątkowego miejsca – ośrodka wodniackiego i przestrzeni rekreacyjnej przyjaznej mieszkańcom. Do 2018 roku ma powstać tu także kładka dla pieszych zawieszona nad wodą oraz nowa pochylnia dawnej stoczni. 

Róża Paszkowska
TAGI
Nowa wizja Portu Czerniakowskiego

Teren między Wisłostradą a basenem Portu Czerniakowskiego to ziemia niedawno „odzyskana” – od lat szpeciły ją prowizoryczne baraki, stanowiące początkowo lokale dla budowlańców, a następnie tymczasową siedzibę Straży Miejskiej. Po przeniesieniu dotychczasowych użytkowników w nowe miejsce, drewniane baraki zostały rozebrane, a miasto stanęło przed perspektywą zagospodarowania tego niezwykle atrakcyjnego terenu. Po przeprowadzeniu konkursu, konsultacji i warsztatów wypracowana została koncepcja architektoniczna i przestrzenna. Uznano, że projekt powinien eksponować Oś Stanisławowską – założenie urbanistyczne powstałe w XVIII wieku, wzorowane na francuskim sposobie organizowania przestrzeni miasta, którego częścią jest pobliski Kanał Piaseczyński zwany też Kanałem Królewskim. W tym celu w projekcie zminimalizowano zabudowę, a skoncentrowano się na stworzeniu przyjaznej, zielonej przestrzeni. Pawilon kulturalno-wystawienniczy, zaprojektowany przez firmę AreaDesign, wkomponowany będzie w skarpę i w większości ukryty pod ziemią. Na dachu budynku znajdować się będzie łąka kwiatowa, widoczna od strony Wisłostrady. Planowany obiekt ma pełnić funkcje kulturalne i wystawiennicze. Znajdować się w nim będzie sala kinowo-konferencyjna oraz zaplecze kuchenne. Przed budynkiem o prostej, szklanej elewacji powstanie plac, umożliwiający organizowanie imprez plenerowych. Plac będzie do pewnego stopnia osłonięty przed hałasem miejskim, dochodzącym od strony ul. Czerniakowskiej, co sprzyjać będzie jego rekreacyjnej funkcji. Dyskusyjna pozostaje natomiast w dalszym ciągu kwestia ewentualnego otwarcia widoku na zakole Wisły. Wiązałoby się to z koniecznością wycięcia pasa zieleni w obszarze Natura 2000. Budowa pawilonu ma ruszyć jeszcze w tym roku. 
Oprócz placu i pawilonu kulturalno-wystawienniczego planowane jest także stworzenie kładki dla pieszych, która połączy oba brzegi Portu Czerniakowskiego. Ważną kwestią jest również remont zabytkowego urządzenia technicznego – pochylni dawnej stoczni rzecznej, działającej tu od 1904 roku aż do czasu budowy Trasy Łazienkowskiej. Koncepcja zagospodarowania terenu Portu Czerniakowskiego i obszarów do niego przyległych wpisuje się w panujący obecnie trend wykorzystania Wisły i jej brzegów do celów rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych.    
Róża Paszkowska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda