mobile
REKLAMA

Pracowite żoliborskie pszczółki

W żoliborskich pasiekach zebrano już pierwszy miód. Z ośmiu uli w pasiekach w parku Kępa Potocka i parku Kaskada pozyskano 40 kilogramów złocistego wielokwiatowego miodu z udziałem nektarów m.in. z klonów i drzew owocowych.

inf. prasowa
Pracowite żoliborskie pszczółki

- Wyjątkowo zimny i deszczowy maj sprawił, że pszczoły przez długi okres czasu nie mogły wylatywać po nektar i spożytkowały zebrany wcześniej zapas zgromadzonego nektaru na wiosenny rozwój rodzin. W dniu zbioru, przez pogodę, w ulach było sporo mniej miodu niż podczas przeglądu 10 dni wcześniej – mówi Magdalena Kozerska z Miodowej Manufaktury, która dba o żoliborskie pasieki.

Plastry w ulach wymieniono na nowe, z których za około dwa tygodnie pozyskany ma być pozyskany miód akacjowy. Z początkiem czerwca kwitnienie rozpoczęły już robinie akacjowe i w parkach wyczuwalne są ich intensywne aromaty.

Aby wyprodukować kilogram miodu pszczoły muszą odwiedzić około czterech milionów kwiatów, pokonując dystans około 150 tys. kilometrów. Pszczoła robotnica żyje średnio 36 – 40 dni, a jedna zbieraczka przynosi do ula tyle nektaru, że pszczoły produkują z niego ok. jedną łyżeczkę miodu. Przy czym pszczoła nie jest zbieraczką przez całe swoje życie. Staje się nią po osiągnięciu około 3 tygodni - wcześniej wykonuje inne prace w ulu  - stosownie do swojego wieku. Zbieraczką za to pozostaje już do końca życia. 

Na Żoliborzu znajdują się dwie pszczele pasieki, w każdej rozstawione są po cztery ule. W parkach Kaskada oraz Kępa Potocka stoi łącznie osiem uli, którymi na zlecenie Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy opiekuje się Miodowa Manufaktura. Żoliborskie pasieki i nawiązana w celu ich utrzymania współpraca, pełni ważną rolę edukacyjną dla mieszkańców o życiu pszczół, ich roli w przyrodzie, zapylaniu roślin, ochronie owadów zapylających oraz o procesie powstawania miodu.

Akcja dotycząca rozstawiania i utrzymywania pasiek na terenie dzielnicy Żoliborz realizowana jest nieprzerwanie od 2015. W tym roku Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisał umowę na pozyskanie i przekazanie łącznie 245 kg miodu z dwóch pasiek.

 

 

 

Źródło: UD Żoliborz

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda