mobile

Przyszedł czas na podsumowanie kadencji – Sylwia Ciekańska, przewodnicząca Rady dzielnicy Włochy

Dobiega końca obecna kadencja samorządu. Jak ten czas ocenia przewodnicząca rady dzielnicy Włochy? - Sprawowanie funkcji Przewodniczącej Rady w dzielnicy Włochy w ciągu ostatnich 5 lat stanowiło dla mnie nie lada wyzwanie. Była to trudna kadencja  – m.in. z powodu pandemii, która dla nas wszystkich była dużym zaskoczeniem, ale też obawą o życie i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, spowolniła realizację wielu zadań inwestycyjnych w dzielnicy - podkreśla Sylwia Ciekańska. 

mat.pras.
Przyszedł czas na podsumowanie kadencji – Sylwia Ciekańska, przewodnicząca Rady dzielnicy Włochy

INWESTYCJE

Jeśli chodzi o moje sukcesy samorządowe aktualnej jeszcze kadencji, którymi chciałabym się z Państwem podzielić, to na pierwszym miejscu muszę wymienić inwestycję za ponad 1,2 mln zł, jaką jest utworzenie chodnika przy ul. Świerszcza (odcinek od ul. Obywatelskiej do ul. Traktorzystów). W ramach tej inwestycji zostały wykonane: budowa kanalizacji deszczowej, usunięcie kolizji sieci podziemnych, przygotowanie instalacji pod latarnie i ich wymiana, brukowanie chodnika i zjazdów, ułożenie krawężników i obrzeży. Warto zaznaczyć, że zrealizowanie tej inwestycji znacząco poprawiło komfort swobodnego poruszania się nie tylko pieszych, ale również kierowców samochodów przejeżdżających ten odcinek drogi z dużą prędkością.

 W najbliższym czasie będą Państwo mieli okazję przyglądać się kolejnej inwestycji, o którą osobiście zabiegałam w tej kadencji, przy dużym wsparciu jednego z czołowych radnych miejskich tj. Jarosława Szostakowskiego, i którą uda się niebawem zrealizować – tj. utworzenie chodnika przy ul. Świerszcza (od strony północnej) we Włochach. W styczniu b.r. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił już przetarg na budowę ww. chodnika na odcinku od ul. Rybnickiej do skrzyżowania z aleją 4 Czerwca 1989 r. Piesi zyskają nowe przejścia, zostanie również wyremontowany przystanek autobusowy Przepiórki 02. Jest to o tyle istotny projekt infrastrukturalny, którego brak stanowi duże zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko osób dorosłych poruszających się pieszo wzdłuż tej drogi, ale przede wszystkim dzieci, ponieważ w pobliżu zlokalizowana jest Szkoła Podstawowa nr 66 przy ul. Przepiórki 16/18.

Zabiegałam również o podniesienie jakości przestrzeni publicznej, w tym zwiększenie estetyki przestrzeni miejskiej jak np. rewitalizacja drzew i krzewów w Parku Cietrzewia, nasadzenia krzewiastych róż wzdłuż ul. Obywatelskiej, zagospodarowanie terenu przestrzennego Placu Wolności, a także poprawę sytuacji w zakresie drogownictwa, w tym zmiany w organizacji ruchu drogowego – wprowadzenie jednostronnego parkowania wzdłuż ul. Husarskiej, dążenie do wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Wilczyckiej – aktualnie przygotowano projekt stałej organizacji ruchu na obszarze Starych Włoch w rejonie objętymi ulicami: Chrobrego, Popularna, Kleszczowa, Al. Jerozolimskie.

LOKALNA SPOŁECZNOŚĆ

Samorząd terytorialny to nie tylko infrastruktura drogowa, ale również integracja mieszkańców, zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Już na początku tej kadencji, wraz z innymi radnymi, powołaliśmy Radę Seniorów we Włochach, która jako ostatnia dzielnica Warszawy przez wiele lat borykała się z jej deficytem. Brałam wówczas czynny udział w tworzeniu statutu Rady Seniorów. Aktualnie możemy podziwiać zaangażowanie naszych seniorów na arenie włochowskiej.

Ponadto objęłam Patronatem Honorowym I Memoriał Jacka Henryka Nowakowskiego, turniej siatkarski kobiet, zorganizowany w Ośrodku Sportu i Rekreacji w dzielnicy Włochy. Swego czasu, miałam ogromną przyjemność poznać osobiście Pana Jacka Henryka Nowakowskiego – społecznika, człowieka o wielu talentach, założyciela Fundacji Oświatowej Nowy Świat oraz Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie.

Należy podkreślić, że w 2021 r. obchodziliśmy 70-lecie przyłączenia Włoch i Okęcia do Warszawy. Obchody zainaugurowaliśmy 15 maja 2021 r. podczas zdalnej XXX Uroczystej Sesji Rady Dzielnicy Włochy. Była to okazja do przyznania okolicznościowych statuetek włochowskim Kombatantom: Zofii Płaskiej, Michałowi Jóźwiakowi, Marianowi Parzydło i Janowi Żegleniowi. Wówczas, ze względu na pandemię, przyznanie statuetek odbyło się symbolicznie. Cieszy mnie fakt, że miałam przyjemność poprowadzenia obrad tak ważnej dla Włoch Uroczystej Sesji Rady Dzielnicy, która otworzyła jubileusz 70-lecia tamtych wydarzeń. Warto zaznaczyć, że decyzja o przyłączeniu Włoch i Okęcia do m.st. Warszawy zaważyła na życiu wielu mieszkańców naszej lokalnej społeczności. Mimo, iż przez ostatnie dziesięciolecia Włochy bardzo się zmieniły, to jednocześnie zachowały swój niepowtarzalny charakter. Osobiście będę starać się propagować włochowską historię wśród młodego pokolenia.

 

LOTNISKO NA OKĘCIU

Ważnym tematem dla Włoch, jak i innych sąsiadujących dzielnic jest lotnisko na warszawskim Okęciu, które w tym roku będzie obchodzić jubileusz 90-lecia swojego istnienia. Dziś funkcjonuje jako Lotnisko Chopina i jest największym portem lotniczym nie tylko w całej Warszawie, ale w Polsce. Pamiętamy, że w połowie lat 20. podjęto decyzję o budowie trzech nowych lotnisk - wojskowego na Okęciu, sportowego na Bielanach i pasażerskiego na Gocławiu. Ostatecznie jednak to Okęcie stało się głównym lotniskiem, zarówno pasażerskim, jak i wojskowym. Wraz z toczącymi się przygotowaniami do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego trwają dyskusje na temat przyszłości Lotniska Chopina. Jak wiemy, z jednej strony Lotnisko Chopina to chluba naszej dzielnicy, z drugiej zaś praca silników samolotów emituje nadmierny hałas, który jest uciążliwy dla mieszkańców Ochoty, Włoch i Bemowa. Już w 2014 r. kierowałam w tej sprawie pismo bezpośrednio do Pani Prezydent. Aktualnie temat uciążliwości pracy Lotniska Okęcia nadal istnieje i jedynym możliwym rozwiązaniem byłoby przeniesienie z niego do CPK głównego ruchu komercyjnego, oddalonego ok. 37 km od Warszawy. Należy pamiętać, że maksymalną przepustowość pracy Lotniska Chopina ocenia się na 22 mln pasażerów, a nie ma już na nim miejsca na dalszą rozbudowę, pomimo potencjalnego dużego wzrostu liczby pasażerów. Nie jest wykluczone, że część terenów, jakie obecnie zajmuje Lotnisko Chopina, może wobec zmniejszenia ruchu lotniczego w tym porcie przestać być potrzebna, a co za tym idzie, tereny te mogłyby zostać przeznaczone na inne cele użyteczności publicznej. Moim pomysłem jest powstanie w tym miejscu np. dużego Parku Wodnego, który stanowiłby doskonałe miejsce do zabawy i wypoczynku dla wszystkich mieszkańców nie tylko dzielnicy Włochy, ale i całej Warszawy. Myślę, że byłaby to świetna wizytówka dla naszej dzielnicy, z dala od miejskiego zgiełku, biurowców czy inwestycji mieszkaniowych.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda