mobile
REKLAMA

Setki atrakcji na Pikniku Naukowym

W sobotę, 11 maja, w godz. 11.00 – 20.00 na Stadionie PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. To największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej dla osób ciekawych świata. Wstęp wolny!

Informacja prasowa
TAGI
Setki atrakcji na Pikniku Naukowym

Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych. Na uczestników czekają ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

 

W tym roku po raz pierwszy przestrzeń Pikniku podzielona została na 7 stref tematycznych (Przyszłości, Zdrowia, Zrób to sam, Rodziny, Cywilizacji, Kultowych Eksperymentów i Gości Zagranicznych). Dzięki temu odwiedzający będą mogli w prosty sposób odnaleźć najbardziej interesujące ich tematycznie pokazy, zaś wystawcy zyskają na ich czytelności. To ważne, bo tego dnia pokazów będzie prawie 1000, a przygotowało je ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy.

 

Na wirtualnej mapie imprezy zostały zaznaczone m.in. wszystkie strefy, stoiska wystawców, punkty informacyjne, punkty gastronomiczne, wyjścia bezpieczeństwa i punkty pomocy.

 

Miejska strefa przyszłości

Zapraszamy warszawiaków szczególnie do odwiedzenia stoiska m.st. Warszawy, które znajdzie się w Strefie Przyszłości (A13) - wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie.

 

  • Każdy uczestnik będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą maszyn, które towarzyszą nam każdego dnia i wpływają na poprawę jakości życia. Za prawidłowe odpowiedzi w quizie przewidziane są nagrody w postaci miejskich gadżetów.
  • Na podstawie schematu Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” uczestnikom zostanie pokazana droga technologiczna, jaką woda przebywa spod dna Wisły do domów. Specjaliści z laboratorium MPWiK’u przeprowadzą z dziećmi warsztaty i eksperymenty na bazie warszawskiej kranówki. Dzieci stworzą własny rurociąg oraz wykonają doświadczenia laboratoryjne z wykorzystaniem wody.
  • Będziemy wspólnie wykonywać konstrukcję z materiałów recyclingowych. Docelowo powstanie z nich maszyna - Metro Przyszłości. Zabawa ma na celu pobudzenie wyobraźni przestrzennej i abstrakcyjnej oraz pokazanie, jak można wykorzystać materiały wtórne do zabawy.
  • Kolejnymi atrakcjami będą warsztaty z wykonywania małych form plastycznych z pianki, ozdabianych różnorodnymi materiałami, według własnego pomysłu. Dzieci stworzą w ten sposób małe Syrenki Warszawskie zamocowane na patyczkach tak, aby można było ich użyć do stworzenia teatrzyku i wymyślenia własnej, niepowtarzalnej historii.
  • Na bardziej wymagających czekać będzie rodzinna zabawa interaktywna, podczas której uczestnicy stworzą konstrukcję niezwykłej, nowoczesnej Syrenki – robota. Całość będzie wykonana z materiałów wtórnych oraz ogólnodostępnych. Konstrukcja Syrenki zamontowana będzie na jeżdżącej platformie i będzie osiągać wysokość niespełna 1,5m!

 

W drugiej części strefy miejskiej (C27), znajdującej się przy bramie nr 1 ekspert zaprezentuje, w jaki sposób nowoczesne maszyny pomagają w walce ze smogiem, tym samym przyczyniając się do poprawy jakości powietrza, co będzie miało bezpośrednio wpływ na jakość życia w przyszłości. Odbędzie się prezentacja drona monitorującego stężenie smogu w Warszawie oraz Smogowozu badającego stężenie zanieczyszczenia powietrza oraz pomiar wilgotności drzew. W tym miejscu odbędzie się również prezentacja nowoczesnego, elektrycznego autobusu komunikacji miejskiej w Warszawie oraz pojazdów MPWiK.

 

Na Piknik Naukowy najwygodniej dojechać Warszawskim Transportem Publicznym

Najlepiej wybrać drugą linię metra, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich (pociągami KM – w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD – można podróżować na podstawie biletów ZTM od dobowego wzwyż) albo tramwaje kursujące mostem J. Poniatowskiego.

 

Szczegółowe informacje o Pikniku Naukowym są dostępne na stronie www.pikniknaukowy.pl

Żródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda