mobile
REKLAMA

Stolica oddała hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego

Przy ul. Matejki, pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, władze Warszawy złożyły kwiaty w 79. rocznicę powstania podziemnych cywilnych i wojskowych struktur państwa polskiego podczas okupacji.

Informacja prasowa
Stolica oddała hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego

- Pragniemy dzisiaj oddać hołd wszystkim członkom Polskiego Państwa Podziemnego, również i tym, których już po wyzwoleniu spod hitlerowskiej okupacji, w Polsce Ludowej spotkał okrutny los – skazanym, więzionym, zamęczonym i zabitym. To dzięki nim nasze państwo istnieje. Każdy kto bierze za nie odpowiedzialność we współczesnych czasach powinien pamiętać jak wielką wartością jest Polska – dzisiaj bezpieczna, jutro nie wiadomo - powiedział podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Pomimo militarnej porażki w kampanii 1939 roku w Warszawie i kraju wzmacniał się narodowy opór i rodziły się działania konspiracyjne. Po prawie czterech tygodniach krwawych walk 28 września 1939 roku skapitulowała Warszawa, odznaczona w listopadzie 1939 roku za bohaterską obronę przez naczelnego wodza generała Władysława Sikorskiego Krzyżem Virtuti Militari. Wrześniowa kapitulacja nie oznaczała przerwania działań zbrojnych, oznaczała tylko zmianę charakteru tej walki – czyli rozpoczęcie działalności konspiracyjnej – wojskowej i politycznej.

Bohaterstwo żołnierzy i postawa ludności cywilnej w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku wzmocniły u Polaków opór wobec najeźdźców i chęć walki. W oblężonej Warszawie już 27 września 1939 roku z inicjatywy generała Michała Tokarzewskiego-Karasiewicza powstała organizacja niepodległościowa - Służba Zwycięstwu Polski, która przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej i wreszcie w Armię Krajową stanowiła fundament budowy Polskiego Państwa Podziemnego.

Istnienie podziemnego państwa, które organizowało życie na okupowanych terenach, w tym życie kulturalne i szkolnictwo, a przede wszystkim bierny i czynny opór przeciw okupacji, znacząco wpływało na świadomość Polaków. Z perspektywy lat, które minęły od wojny, oceny historyków są jednoznaczne - Polskie Państwo Podziemne było wyjątkiem na skalę światową, a jego zbrojne ramię – Armia Krajowa fenomenem okupowanej Europy.

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zajmuje wśród warszawskich pomników szczególne miejsce. Upamiętnia bowiem twórców, przywódców i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzy Armii Krajowej oraz tysiące bezimiennych Polaków, którzy w czasie okupacji swą postawą dawali świadectwo, że Polska żyje i Polska walczy.
Przed uroczystością przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali hołd gen. Stefanowi Grotowi-Roweckiemu, dowódcy AK, i złożyli kwiaty pod jego pomnikiem przy ul. Chopina.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy/ fot. Uroczystośc przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda