mobile
REKLAMA

Wczoraj wystartowała kolejna edycja Festiwalu Nowe Epifanie

„Otchłań przyzywa otchłań" to hasło 14. edycji Festiwalu Nowe Epifanie, który rozpoczął się wczoraj i potrwa do 2 kwietnia. W programie: premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria.

informacja prasowa
Wczoraj wystartowała kolejna edycja Festiwalu Nowe Epifanie

Program teatralny

Tegoroczny program Nowych Epifanii zagości na deskach Nowego Teatru, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Komuny Warszawa, w Galerii Prześwit, Muzeum Narodowym w Warszawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Festiwal otworzy premiera „Gości Wieczerzy Pańskiej" w reżyserii Tomasza Fryzła. Spektakl Nowego Teatru, bazujący na filmie Ingmara Bergmana, opowiada o otchłani człowieka zawieszonego między dawną nadzieją a jej aktualnie doświadczanym brakiem.  

Inne propozycje teatralne to „Macocha" Błażeja Biegasiewicza z Teatru Polskiego z Poznania, „Tęsknica" w reżyserii Pameli Leończyk, a w TR Warszawa będzie można zobaczyć „Inferno" Akademii Sztuk Teatralnych z Krakowa w reżyserii Wery Markowskx –  przedstawienie jest oparte na „Boskiej Komedii" Dantego. Jako zwieńczenie programu teatralnego gościnny spektakl z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. „Arianie" w reżyserii Beniamina Bukowskiego.  „To przedstawienie, które przygląda się fenomenowi jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych, jakie działały na ziemiach Rzeczpospolitej w XVI i XVII wieku. Uznane one zostały przez Kościół Katolicki za herezję i strącone w otchłań niebytu" – opisują autorzy festiwalowego programu.

Propozycje muzyczne

Festiwal Nowe Epifanie to nie tylko teatr. Program muzyczny otworzy potańcówka ostatkowa, do której przygrywać będzie polsko-białoruski zespół Hajda Banda / Гайда Банда. W kolejnych dniach Adam Strug – stały gość Festiwalu – wykona „Pieśni z otchłani", Maria Erdman wraz ze Zbigniewem Pilchem zaprezentują program „Testament", a zespół Vox Imaginaria, specjalnie na zamówienie Festiwalu przygotował koncert muzyki schyłku średniowiecza „Deduto sey. Świat jako otchłań".

Kultura stołu i heretycki performans

Program kulinarny Nowych Epifanii będzie w tym roku poszerzony o przygotowane przez Monikę Kucię materiały związane z kulturą stołu, przepisy i inspiracje kulinarne, które będą prezentowane na festiwalowej stronie internetowej. Odbędą się także kulinarne warsztaty dobroczynne.

Z kolei Dawid Zalesky pokaże w ramach festiwalu instalację wizualną „Heretyczki", która połączona będzie z performansem i dyskusją. „Kontekst otchłani – motywu przewodniego festiwalu – twórcy wystawy łączą ze zjawiskiem często lekceważonym w naszej kulturze, czyli historiami heretyczek mistyczek oraz ezoteryczek. Kobiety wykluczone ze społeczności, często też wykluczone z chrześcijaństwa, w ramach panującej przez 800 lat doktryny sądowniczej były skazywane na ostracyzm oraz śmierć.

Adolf Holl w książce , „Heretycy" dochodzi do wniosku, że żadne pozaeuropejskie społeczeństwo, nie występowało aż tak długo z równie niepohamowaną wściekłością przeciwko myślom zielarek, akuszerek, zakonnic. Dlatego artyści postanowili dać im głos, pozwolić je usłyszeć oraz dokończyć to, czego nie zdążyły powiedzieć za swojego życia" – można przeczytać w programie festiwalu.

Więcej można przeczytać na stronie wydarzenia. Organizatorem Festiwalu jest warszawska instytucja kultury – Centrum Myśli Jana Pawła II.

Bilety są do nabycia przez stronę noweepifanie.pl. Sprzedaż obsługują także kasy teatrów oraz system kicket.com.

fot. Facebook-Nowe Epifanie

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda