mobile

Budynek MSN już gotowy – za miesiąc wielkie otwarcie

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników sztuki, ale też mieszkańców i turystów. Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest już prawie gotowe. Budynek przy placu Defilad autorstwa Thomasa Phifera będzie miejscem pełnym sztuki i spotkań, otwartym dla zwiedzających, ale też spacerowiczów. Dziś, po raz pierwszy zaprezentowane zostały jego wnętrza. Uroczyste otwarcie muzeum zaplanowano na 25 października.

mat.pras.
Budynek MSN już gotowy – za miesiąc wielkie otwarcie

Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej po raz pierwszy bez kasków i kamizelek. Właśnie widzimy jak spektakularny i wspaniały budynek powstał tutaj, w centrum stolicy – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – To jest najprzyjemniejszy moment dla prezydenta miasta, dla pani przewodniczącej oraz dla radnych, bo wchodzimy w etap oddawania do użytku bardzo ważnych inwestycji miejskich. Za miesiąc otworzymy MSN, kończą się prace przy budowie tramwaju do Wilanowa. Bardzo zaawansowane są zmiany na placu Centralnym, który będziemy w ciągu najbliższych miesięcy oddawali. Trwa modernizacja ulicy Chmielnej oraz przebudowa Złotej i Zgoda, na placu Powstańców Warszawy już niebawem powstanie parking podziemny – wylicza Rafał Trzaskowski.

To wielka przyjemność, że możemy dzisiaj po raz pierwszy pokazać wnętrza nowego budynku. Rzeczywiście bardzo długo to trwało i wymagało pracy ogromnej grupy ludzi, wielkiej determinacji, czasem ryzykownych i trudnych decyzji. Ale wszystko się udało i z wielką dumą prezentujemy prawie gotowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jest to dla nas tym bardziej ważne, że nasz budynek zapoczątkował ogromne zmiany jak nastąpiły w centrum miasta – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Otwarcie i nowocześnie

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrującym różne inicjatywy, instytucje kultury oraz środowiska twórcze. Już niebawem placówka zaoferuje publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu od zwiedzania wystaw przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych. Zielone forum i bezpośrednio połączony z nim parter nowej siedziby MSN-u, obejmujący między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię zostały zaplanowane jako miejsca, którymi placówka będzie dzielić się z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy a także zapraszanymi do współpracy instytucjami kultury.

– Bardzo zależy nam, aby MSN było miejscem, gdzie można spotkać się ze znajomymi, twórcami kultury, ale też odetchnąć, kupić książki, porozmawiać o sztuce – podkreśla prezydent Warszawy. – Wierzę, że wspaniałe wystawy i kolekcje dzieł sztuki będą przyciągać turystów nie tylko z Polski. Tak jak to się dzieje na całym świecie. Często odwiedzamy niektóre miasta właśnie po to, żeby iść do spektakularnego muzeum albo zobaczyć ważną wystawę. Jest olbrzymia szansa, że dokładnie tak będzie w Warszawie, bo naprawdę mamy się czym pochwalić. Zbiory muzeum są na najwyższym światowym poziomie, a do tego jeszcze będą one prezentowane w tak wspaniałych wnętrzach – zachwala Rafał Trzaskowski.

Trudna miłość…” - pierwsza wystawa

Już w pierwszych dniach od otwarcia MSN będzie miejscem 16. edycji Warszawy w budowie - festiwalu, który każdego roku porusza kwestie związane z architekturą i wspólną przestrzenią miejską. Najbliższa odsłona zatytułowana „Trudna Miłość. Muzeum między placem a Pałacem” skupi się na roli, jaką mogą pełnić dziś współczesne instytucje kultury, a także na historii placu Defilad czy ulicy Marszałkowskiej. Ważnym kontekstem dla prac prezentowanych na wystawie „Trudna miłość” będzie również historia transformacji ustrojowej, która miała wpływ na przemiany całego miasta. Tytułowa „trudna miłość” odnosi się z jednej strony do długiego procesu tworzenia instytucji– a z drugiej strony do skomplikowanej relacji budynku z miejscem, w którym się znajduje.

Plac Defilad wraz z Pałacem Kultury i Nauki to teren obciążony historycznie i symbolicznie. Zmiany, które zachodzą w tej przestrzeni – MSN i zielona przestrzeń pomiędzy nimi czyli Plac Centralny, zdejmują z tego miejsca znaczny ciężar. Wyjątkowość i niezwykła energia otoczenia jest idealnym polem dla działań muzeum. Otwarcie tego obiektu rozpoczyna zupełnie nowy etap w historii Centrum Warszawy. Udostępniamy dziś mieszkańcom stolicy, ale również wszystkim, którzy będą ją odwiedzać, budynek otwarty na potrzeby licznej i różnorodnej publiczności. Dajemy możliwość korzystania z nowej przestrzeni, do przyglądania się z bliska tętniącemu życiem miastu i oczywiście do odpoczynku – mówi Ewa Malinowska-Grupińska – przewodniczącej Rady m.st. Warszawy.

Tak wygląda MSN

Zaprojektowane przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners Muzeum Sztuki Nowoczesnej zajmuje blisko 20 tys. m2 powierzchni, z czego 4,5 tys. m2 to przestrzenie ekspozycyjne, mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze. Całość skupiona jest wokół monumentalnej, centralnej klatki schodowej.

Na obu poziomach wystawowych znajdą się też tzw. pokoje z widokiem, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy. W budynku znajduje się kino z autorskim repertuarem filmowym oraz programem wydarzeń towarzyszących.

MSN będzie miejscem otwartym dla wszystkich. Wstęp na parter będzie niebiletowany i wszyscy są mile widziani. Tutaj zawsze coś będzie się działo. Ale to muzeum jest też bardzo otwarte na miasto, nie tylko dlatego że naszym sztandarowym programem jest znana państwu wystawa Warszawa w budowie, ale dlatego, że ten budynek oprócz sal wystawienniczych ma piękne widoki na miasto – tłumaczy Joanna Mytkowska. – Dlatego już dziś zapraszam na uroczyste otwarcie muzeum 25 października. Przez kilka tygodni będzie trwał festiwal otwarcia, tak żeby wszyscy mogli się zapoznać z możliwościami tego budynku, jego architekturą i potencjałem. Z ponad setką artystów, którzy przygotowali performance, oprowadzania i koncerty zapraszamy na wielkie otwarcie – zaprasza dyrektorka MSN.

Muzeum jako część Nowego Centrum Warszawy

Nowe Centrum Warszawy to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w Warszawie. Sprawia on, że centrum miasta zmienia się w przyjazną i wygodną dla wszystkich przestrzeń.

– Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpieczne, zielone i pełne życia. Nowe Centrum Warszawy ma być żywe, pełne usług zlokalizowanych w parterach budynków, sklepów, kawiarni czy restauracji z ogródkami. Lepsza jakość centrum to też zdrowie nas wszystkich: czyste powietrze, cień latem, dużo zieleni – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

fot. C. Warś. E. Lach - UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda