mobile
REKLAMA

Budżet obywatelski 2023 -Ochota, Ursus, Włochy

Po weryfikacji przez urzędników do głosowania dopuszczonych zostało sto trzydzieści osiem projektów ogólnomiejskich z dwustu ośmiu początkowo zgłoszonych. Do dyspozycji warszawiaków w ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok jest 101 130 815zł. Co tym razem zgłosili mieszkańcy?

Marcin Kalicki
Budżet obywatelski 2023  -Ochota, Ursus, Włochy

Park linearny, ogrody deszczowe, książkomaty, pikniki, kino plenerowe, książkomat, mural patriotyczny to tylko niewielka część pomysłów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Do 30 czerwca wszyscy mieszkańcy Warszawy zdecydują, jakie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

 

Projekty ogólnomiejskie

W ramach pomysłu „Parki kieszonkowe dla Warszawy. Bo warto!” projektodawca proponuje renowację szesnastu skwerów i parków na terenie jedenastu dzielnic Warszawy. Zgodnie z projektem nowy, atrakcyjniejszy wygląd zyskać mogą: zieleniec przy ul. Emaliowej przy Gliniance Załuski oraz zieleniec przy stawie Zabrskim przy ul. Wirażowej (Włochy) oraz skwer przy ul. Walerego Sławka 6 i 8 i ul. Obrońców Helu 3,5,7 (Ursus). Ponadto zrewitalizowane zostaną tereny na Pradze Południe, Bielanach, Żoliborzu, Pradze Północ, Targówku oraz w Rembertowie, Wesołej, Wawrze i Wilanowie. 

Krzysztof Daukszewicz proponuje wycieczkę rowerową śladami warszawskich tężni. Trasa prowadziłaby z Ursusa przez Wolę, Pragę-Północ na Targówek.  Projektodawca proponuje przejechać się jednośladem z postojami przy tężniach: na Osiedlu Niedźwiadek, w Parku Sowińskiego, na Placu Hallera oraz przy DK Świt.    

Radny Filip Pelc proponuje zorganizowanie dwóch zawodów w skokach narciarskich na skoczni mobilnej K-5 czy też świadczenie kompleksowej usługi mobilnej sauny na wybranych plażach m. st. Warszawy.

„Warszawskie biegi na orientację 2023 – Warsaw Orient Races 2023” to projekt zakładający organizację osiemnastu imprez w biegu na orientację, po jednym w każdej dzielnicy stolicy. Wydarzenia byłby otwarte dla wszystkich chętnych, którzy zgłoszą chęć udziału i miałby charakter rekreacyjno-sportowo-edukacyjny.

Wśród pomysłów ogólnomiejskich są także m.in.: zajęcia na nartorolkach, wymiana zniszczonej nawierzchni na warszawskich boiskach, organizacja Artystycznego Pikniku Sąsiedzkiego, zakup 999 stojaków rowerowych dla mieszkańców całej stolicy czy też rozdanie w ramach konkursu 6 000 biletów umożliwiających przejazd komunikacją miejską za darmo przez cały rok.

Ochota

Na Ochocie zgłoszone zostały w tym roku sto cztery pomysły mające pomóc funkcjonować mieszkańcom na co dzień. Po analizie pomysłów przez urzędników do głosowania dopuszczonych zostało osiemdziesiąt jeden z nich. Jakie? 315 000zł to szacunkowy koszt remontu alejek parkowych w Parku Szczęśliwickim. Mocno wysłużone asfaltowe podłoże zagraża bezpieczeństwu i czas na jego wymianę. Czy uda się to w przyszłym roku? Wszystko zależy od wyniku głosowania.

„Asfalt zwijamy i zielony dywan na Ochocie rozkładamy!” to jeden z wielu pomysłów na zazielenienie dzielnicy. Projektodawca chciałby, aby na wysokości budynku przy ul. Siewierskiej 18 oraz na obszarze pomiędzy budynkami przy ul. Białobrzeskiej, Rokosowskiej, Dorotowskiej oraz Siewierskiej poprawić estetykę i komfort życia mieszkańców poprzez nasadzenie nowych kwiatów, krzewów oraz traw ozdobnych. „W projekcie zaproponowano też kilka gatunków roślin długo i obficie kwitnących w cieniu, co pozwoli rozwiązać problem nieatrakcyjnych pasów zieleni, które znajdują się w cieniu budynków” – czytamy w opisie projektu. Koszt pomysłu to 230 000zł.

W przyszłym roku na Ochocie może zostać rozegrany Turniej im. Kazimierza Deyny. Były piłkarz reprezentacji Polski i legenda stołecznej Legii to wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń adeptów futbolu. Pomysł zakłada organizację zawodów na boisku Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego przy ul. Gorlickiej 3 przeznaczonych dla dzieci oraz dorosłych. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy medal, zaś trzy najlepsze drużyny dodatkowo dyplomy oraz okolicznościowe puchary. Szacowany koszt to 21 300zł.

Wśród pozostałych projektów także można znaleźć wiele ciekawych pomysłów takich jak: ogrody deszczowe na Rakowcu pozwalające w naturalny sposób zmniejszyć ilość wód opadowych tam, gdzie ich nadmiar powoduje notoryczne zalewanie arterii („Ogrody deszczowe na Ochocie”); mural z motywem Bitwy Warszawskiej 1920 roku na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 264 im. Gabrieli Mistral przy ul. W. Skorochód-Majewskiego 17 („Patriotyczna Ochota – mural z motywem Bitwy Warszawskiej 1920”); zakup i montaż trzech stolików do gry w szachy na świeżym powietrzu („Stoliki do gry w szachy i warcaby na ochockich podwórkach”); treningi fitness o charakterze zajęć ogólnorozwojowych odbywające się w wodzie („Aqua aerobik dla mieszkańców”) czy siłownia plenerowa przy Liceum Ogólnokształcącym im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” („Siłownia plenerowa na terenie liceum przy ul. Siemieńskiego 6”).  

Ursus

Z dziewięćdziesięciu dziewięciu projektów zgłoszonych w tym roku w Ursusie do głosowania dopuszczonych zostało siedemdziesiąt dwa z nich. Mieszkańcy chcieliby m.in. zorganizowania Zlotu Zabytkowych Traktorów nierozerwalnie kojarzących się z dzielnicą. Wydarzenie miałoby charakter ogólnopolski, ale organizatorzy chętnie widzieliby na nim także przedstawicieli państw europejskich. Zlot odbyłby się na terenie bazarku przy ul. Gierdziejewskiego. Koszt pomysłu to 160 000zł.

W przyszłym roku w okolicy sceny w Parku Czechowickim może zostać zorganizowanych sześć wyprzedaży garażowych organizowanych po jednej w kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. Wydarzeniu towarzyszyły będą konkursy dotyczące wiedzy o Ursusie. Łączna kwota, którą trzeba przeznaczyć na ten projekt to 39 000zł.

Jeśli warszawiacy tak zdecydują w głosowaniu to już za rok w Ursusie może zostać wybudowana na Placu 1000-lecia fontanna. Pomysł ten pozwoli w upalne dni znaleźć trochę ochłody, a także będzie idealnym miejscem spotkań dla mieszkańców. Koszt projektu to 485 000zł.

Wśród zgłoszonych pomysłów w Ursusie znalazły się również: przygotowanie, opracowanie oraz wydruk trzech tysięcy książeczek edukacyjnych dla dzieci z kolorowankami, rebusami i zgadywankami w środku związanych z tematyką dzielnicy („Kolorowanki o Ursusie”); ustawienie stołu do Teqball na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sosnkowskiego 3 („Stół do Teqball na terenie OSiR Ursus”); przeprowadzenie bezpłatnych warsztatów malowania na jedwabiu w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Traktorzystów 20 („Warsztaty malowania na jedwabiu”); publikacja poświęcona Robotniczemu Klubowi Sportowemu „Ursus” z czasów, kiedy klub grał na zapleczu dzisiejszej Ekstraklasy („Publikacja RKS Ursus w II lidze”).

Włochy

We Włochach zgłoszono w tym roku siedemdziesiąt pięć projektów dzielnicowych, z czego urzędnicy do głosowania dopuścili czterdzieści trzy z nich. Co może powstać w dzielnicy w przyszłym roku? Mieszkańcy mają okazję zagłosować np. na: doświetlenie ulicy Potrzebnej („Budowa oświetlenia ul. Potrzebnej w rejonie osiedla Camelia”); stworzenie tablicy upamiętniającej Zofię Marlikowską, pediatrę przez wiele lat związaną z Włochami. Tablica miałaby zawisnąć na ścianie Przedszkola przy ul. Ciszewskiej 7, gdzie niegdyś działała przychodnia dla dzieci („Tablica upamiętniająca Zofię Marlikowską”); dwanaście spektakli dla dzieci („Letnie teatrzyki dla najmłodszych w Parku Kotańskiego”) czy też osiem stojaków na hulajnogi przy szkołach i budynkach administracji („Stojaki na hulajnogi we Włochach”).  

Do 30 czerwca trwa głosowanie. Każdy mieszkaniec może wskazać maksymalnie piętnaście pomysłów dzielnicowych i maksymalnie dziesięć na poziomie ogólnomiejskim. Wyniki głosowania i prezentacja zwycięskich projektów odbędzie się 13 lipca.

Marcin Kalicki

fot UM

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda