Edukacja kulturalna z miejskim wsparciem
Dzięki środkom z Funduszu Animacji Kultury, który jest realizowany w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej 2015-2020, w tym roku zostanie przeprowadzonych 38 projektów na kwotę 350.000 zł.

Koordynatorem Funduszu jest stołeczne Biuro Kultury i Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw edukacji kulturalnej. W zeszłym roku środki z Funduszu Animacji Kultury w kwocie 139.000 zł zostały wykorzystane na wsparcie zespołów amatorskich działających w domach kultury.
W 2016 roku środki przyznawane zostały na trzy zadania:
- zadanie nr 1 - projekty edukacji kulturalnej jako projekty partnerskie dwóch lub więcej dzielnicowych domów kultury (5 wniosków)
- zadanie nr 2 - wsparcie zespołów ruchu amatorskiego (22 wnioski)
- zadanie nr 3 - projekty rewitalizacyjne – kulturalne lub edukacji kulturalnej - w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku (11 wniosków)
Wybrane projekty mają m.in. na celu wymianę doświadczeń i kompetencji uczestników z różnych dzielnic Warszawy, integrację lokalnych społeczności, czy też zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców obszarów priorytetowych w rozumieniu Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.
W 2016 roku w ramach Funduszu dofinansowanie otrzymały następujące projekty.
O przyznanie dofinansowania mogły ubiegać się dzielnicowe domy kultury wraz ze Staromiejskim Domem Kultury (w przypadku zadań nr 1 i 2) oraz domy kultury i biblioteki, dla których organizatorem jest Miasto Stołeczne Warszawa (w przypadku zadania nr 3). Oceny merytorycznej poszczególnych wniosków w oparciu o sześć kryteriów (trafność, użyteczność, skuteczność, partnerstwo, budżet projektu, spójność) dokonały odrębne komisje.
Wybrane projekty zostaną zrealizowane w okresie od 1 lipca do 15 grudnia 2016 r.
Warszawski Program Edukacji Kulturalnej określa działania w zakresie edukacji kulturalnej w Warszawie na lata 2015-2020. Jest również:
- Pierwszym w Polsce wspólnym programem kultury i edukacji. Integruje środowiska zajmujące się edukacją kulturalną: instytucjonalne, oświatowe, pozarządowe i nieformalne. Łączy zasoby, które mają instytucje artystyczne i instytucje animacji kultury, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców Warszawy.
- Narzędziem do sieciowania animatorów, edukatorów, nauczycieli oraz zarządzania informacją o edukacji kulturalnej w Warszawie.
- Modułem dwóch dokumentów miejskich: Miasto kultury i obywateli. Programu rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020. Założenia. (PRK) oraz Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020 (PRE). Jest on komplementarny z programami miejskimi: Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020, Programem "Rodzina" na lata 2010-2020, Warszawskim programem działań na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2010-2020, Programem opieki nad zabytkami m.st. Warszawy na lata 2010-2014, Programem Innowacyjna Warszawa 2020 Program wspierania przedsiębiorczości, Programem współpracy m.st. Warszawy w 2015 roku z organizacjami pozarządowymi (...) oraz tworzonym Programem Młoda Warszawa.
- Systemem koordynatorów i realizatorów we wszystkich dzielnicach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury, organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach, teatrach, muzeach i innych miejscach realizujących edukację kulturalną. Mają oni za zadanie stworzenie zintegrowanego systemu współpracy poprzez gromadzenie informacji o inicjatywach edukacyjno-artystycznych na terenie dzielnicy i promowanie tych wydarzeń w całej Warszawie.
- Systemem komunikatorów internetowych.
Podczas pracy nad Warszawskim Programem Edukacji Kulturalnej 2015-2020 zastosowano model partycypacyjny. Do pracy nad dokumentem zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk edukacyjnych i kulturalnych: reprezentanci instytucji artystycznych, instytucji animacji kultury, organizacji pozarządowych, animatorzy, nauczyciele oraz urzędnicy.