mobile
REKLAMA

Jak powinien wyglądać prawidłowy korytarz życia?

Każdy kierowca musi wiedzieć, czym jest korytarz życia oraz w jaki sposób go utworzyć na drodze. Jest to bezcenna wiedza, która może uratować czyjeś życie i zdrowie. Mimo że liczba wypadków wykazuje tendencję spadkową, to ofiar śmiertelnych mogłoby być jeszcze mniej.  To właśnie dlatego przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze ma kluczowe znaczenie.

Artykuł sponsorowany
Jak powinien wyglądać prawidłowy korytarz życia?

W 2023 roku na polskich drogach doszło do 20 340 wypadków. 22 944 osoby zostały w nich ranne, a 1 669 poniosło śmierć.

Czym jest korytarz życia?

Korytarz życia na drodze to nic innego, jak wolny pas utworzony przez pojazdy znajdujące się odcinku drogi. Umożliwia on swobodny przejazd służbom ratunkowym. Do 2019 roku jego tworzenie było jedynie umowne. Kierowcy sami ustawiali swoje auta po bokach – w taki sposób, aby pojazdy uprzywilejowane mogły pokonać korek.

6 grudnia 2019 roku weszły w życie znowelizowane przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi nie utworzenie korytarza może zostać ukarane mandatem. Jednak wiedza dotycząca tego, jak powinien on wyglądać, jest kluczowa, nie tylko ze względu na możliwość otrzymania kary. Korytarz życia może znacząco ułatwić niesienie pomocy poszkodowanym w wypadkach.

Jak prawidłowo utworzyć korytarz życia?

Musisz wiedzieć, że obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy dróg z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Najczęściej są to autostrady i ekspresówki. W takim przypadku kierowcy znajdujący się na prawym pasie muszą zjechać jak najbliżej prawej strony drogi. Z kolei pojazdy jadące po lewym pasie powinny maksymalnie zbliżyć się do lewej krawędzi pasa ruchu. W ten sposób pośrodku powstanie korytarz, którym służby będą mogły swobodnie przejechać. Po upewnieniu się, że wszystkie pojazdy uprzywilejowane zdołały się przedostać dalej, kierowcy mogą wrócić na swoje tory jazdy.

Jak zrobić korytarz w przypadku drogi z trzema lub więcej pasami? W takiej sytuacji jest to nieco bardziej skomplikowane. Należy kierować się następującymi zasadami:

  • pojazdy znajdujące się skrajnym lewym pasie powinny zbliżyć się do lewej krawędzi,
  • pozostali kierowcy muszą zjechać maksymalnie na prawo.

Jeśli nie jesteś pewny, jak powinien wyglądać prawidłowy korytarz życia, skorzystaj z zasady prawej ręki. Patrząc na jej zewnętrzną stronę, odchyl kciuk w lewo, a pozostałe palce w prawo. Przestrzeń, która powstanie między nimi, symbolizuje korytarz życia.

Co grozi za nie przestrzeganie zasad dotyczących korytarza życia?

Jak już wiesz, obowiązujące przepisy prawa wymagają tworzenie korytarza życia, gdy zajdzie taka konieczność. Kierowcy, który nie wywiązują się z tego obowiązku i utrudniają przejazd pojazdom uprzywilejowanym, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 2 500 zł. Jednak nie jest to jedyna przewidziana kara. Jeśli kierujący pojazdem stwarza zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może nawet stracić prawo jazdy.

Pamiętaj! Jeśli poruszasz się autostradą lub drogą szybkiego ruchu i dojeżdżasz do korka, od razu ustaw się po lewej lub prawej stronie pasa, w zależności od tego, na którym z nich się znajdujesz. W ten sposób będziesz przygotowany, gdyby z tyłu nadjechały pojazdy uprzywilejowane.

 

Bezpieczeństwo na drodze – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien dbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i innych. Jest to niezwykle ważne, gdyż może pomóc w zmniejszeniu liczby śmiertelnych ofiar wypadków.

Przede wszystkim przestrzegaj przepisów, zwłaszcza tych dotyczących ograniczenia prędkości i pierwszeństwa przejazdu. Zbliżając się do skrzyżowań i przejść dla pieszych, zachowaj szczególną ostrożność. Upewnij się, czy możesz bezpiecznie przez nie przejechać. Miej ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu, gdyż oni także mogą popełniać błędy.

Wybieraj samochody wyposażone w nowoczesny systemy bezpieczeństwa. Producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach. Wśród najpopularniejszych aktywnych systemów bezpieczeństwa można wyróżnić m.in.:

  • system elektronicznego rozdziału siły hamowania EBD,
  • system kontroli trakcji ASR,
  • system monitorujący martwe pole widzenia BLIS,
  • automatyczny system awaryjnego hamowania AEB,
  • asystenta pasa ruchu

Wpływają one na komfort kierowcy, gdyż w określonych sytuacjach ułatwiają prowadzenie lub zatrzymanie pojazdu.

Bezpieczeństwo to także ubezpieczenia samochodu. O ile OC jest obowiązkowe i nie możesz uniknąć jego zakupu, tak wybór polisy assistance czy AC jest dobrowolną decyzją. Zapewnią one wsparcie finansowe w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. AC przyda się m.in. wtedy, gdy to Ty będziesz sprawcą kolizji czy wypadku. W ramach assistance ubezpieczyciel może zapewnić Ci np. holowanie lub auto zastępcze.

Poruszając się po drogach, trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Liczy się zatem nie tylko dobre ubezpieczenie samochodu, ale także zdrowy rozsądek i rozwaga. Może to pomóc w zmniejszeniu liczby poważnych wypadków, a przede wszystkim rannych i zabitych. Pamiętaj, że obecnie tworzenie korytarza życia to nie tylko dobra praktyka, ale obowiązek.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda