mobile

List samorządów polskich i węgierskich do Przewodniczącej Komisji Europejskiej

Samorządowcy z Polski i Węgier wystosowali dzisiaj list, skierowany do przewodniczącej Komisji Europejskiej – Ursuli von der Leyen, w którym przedstawili wspólne stanowisko w związku z planowanym wetem rządów w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz kwestią funduszy pomocowych.

inf. prasowa
List samorządów polskich i węgierskich do Przewodniczącej Komisji Europejskiej

Na wspólnej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy oraz Gergely Karácsony, burmistrz Budapesztu, informowali:

 

- Naszym obowiązkiem, jako włodarzy wybranych w wolnych i demokratycznych wyborach, jest dbanie o dobro mieszkańców naszych małych ojczyzn. Dlatego też, razem z burmistrzem Budapesztu oraz ponad 200 innymi członkami rodziny samorządowców w Polsce i na Węgrzech, zdecydowaliśmy się napisać wspólny list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

 

Jak mówił Gergely Karácsony, burmistrz Budapesztu: - Działania naszych rządów nie odzwierciedlają woli ludzi. Nie chcemy, by nasze społeczności zostały podzielone przez te decyzje. Szczególnie, że nasz rząd dyskryminuje samorządy, w których władza należy do opozycji. Nasza inicjatywa pokazuje prawdziwą wolę ludu i ducha współpracy europejskiej. Jeżeli kraj będzie podzielony, nie będziemy mogli wspólnie zwalczyć skutków kryzysu, nie będziemy mogli się rozwijać i konkurować.

 

Samorządy postulują w liście o to, aby środki na odbudowę po pandemii, które mogą utracić w konsekwencji planowanych działań rządu, mogły być przekazane na inwestycje i projekty realizowane na poziomie regionalnym i lokalnym.

Formuła bezpośredniego finansowania dla samorządów jest już w pewien sposób obecna w systemie UE. Warszawa oraz kilkadziesiąt ościennych gmin korzystało wcześniej z tej możliwości i realizowało różnorakie programy wsparcia. Można byłoby więc wykorzystać te formuły, by rozwinąć dodatkowe mechanizmy wsparcia w razie weta dla budżetu Unii Europejskiej.

 

- Wszystkie kraje potrzebują pieniędzy, by walczyć z kryzysem, ze skutkami epidemii czy też zmianami klimatycznymi – dodał Rafał Trzaskowski. – Bez nich cała Unia zostanie ukarana za postępowanie Polski i Węgier, ale przede wszystkim ucierpimy my – obywatele. Dlatego wnioskujemy o stworzenie narzędzi, które pozwolą samorządom na skorzystanie ze środków bezpośrednio, bez uczestnictwa rządów. Jesteśmy gotowi, by wziąć za nie odpowiedzialność.

 

List podpisali przedstawiciele 275 polskich i węgierskich samorządów. Został on dzisiaj przekazany Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda