mobile

W koronach miasta – wyjątkowe spacery dendrologiczne po warszawskich parkach

Rusza cykl „W koronach miasta – spacery dendrologiczne po warszawskich parkach”. Miejscy ogrodnicy i dendrolodzy z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego opowiedzą mieszkańcom o współtworzonej przez drzewa architekturze parków oraz o ich roli w miejskim ekosystemie. Pierwszy spacer odbędzie się już 29 sierpnia w Parku im. marsz. E. Rydza-Śmigłego.

Informacja prasowa
TAGI parki drzewa
W koronach miasta – wyjątkowe spacery dendrologiczne po warszawskich parkach

Spacery dendrologiczne po wybranych warszawskich parkach będą organizowane w każdą kolejną niedzielę od 29 sierpnia do 24 października br. o godz. 12.00. Poprowadzą je wspólnie eksperci Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. To już kolejna edycja edukacyjnego cyklu „W koronach miasta”, uruchomionego przez ZZW jeszcze w 2019 r. i cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony warszawianek i warszawiaków. W poprzednich latach mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w spacerach dendrologicznych po lesie łęgowym położonym nad Wisłą w obszarze Natura 2000, a w ramach #KinoZZW obejrzeć filmy poświęcone warszawskim drzewom, które dostępne są obecnie na stronie zzw.waw.pl. Ukazały się również broszury edukacyjne na temat drzew i wpływu, jaki wywierają one na przestrzeń miejską, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców stolicy.

Drzewa – najważniejszy element parku

 Będąc drzewoznawcą zawsze zwracam uwagę na drzewa, bo to właśnie one tworzą architekturę parku. Zamykają i otwierają widoki, są jego najważniejszym elementem. Do tego jeszcze zmiennym w czasie! Pomysł cyklu spacerów powstał z prostego powodu – z miłości do Warszawy. Zależy nam, aby była ładniejsza, aby mieszkańcy rozumieli i szanowali istniejące parki oraz postulowali zakładanie nowych – mówi Jacek Borowski, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, emerytowany profesor SGGW w Warszawie.

Warszawa może poszczycić się imponującą liczbą parków – jest ich w stolicy aż 86, z czego 32 opiekuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Warszawskie drzewa, również te, które stanowią element poszczególnych założeń parkowych, pełnią znaczącą rolę w działaniach podejmowanych przez m.st. Warszawę w zakresie mitygacji (działania mające na celu ograniczanie skali globalnego ocieplenia oraz jego skutków) oraz adaptacji do zachodzących zmian klimatycznych. Parki współtworzą też klimat miasta: stanowią oazy wyciszenia i spokoju wśród wielkomiejskiego zgiełku, a rosnące w nich drzewa są wręcz „fabryką tlenu”. Parki pełnią także ważną funkcję przyrodniczą i estetyczną. Kształtują wrażliwość na piękno przyrody i architekturę krajobrazu, są również ostoją różnorodności biologicznej –  domem dla tysięcy organizmów roślinnych i zwierzęcych.

Unikalna historia warszawskich parków i drzew  

Uczestnicy spacerów dendrologicznych będą mogli dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób projektanci oraz ogrodnicy tworzyli i nadal tworzą charakter danego parku oraz jakim zmianom wraz z upływem czasu ulegały tereny zieleni miejskiej. To również okazja, by poznać unikalną opowieść o wybranych drzewach – ważnych „gospodarzach” warszawskich parków, które współtworzą historię stolicy. Podczas wędrówek pod przewodnictwem ekspertów mieszkańcy stolicy będą mogli poznać wyjątkowe drzewa – pomniki przyrody oraz dowiedzieć się więcej o ciekawych gatunkach drzew rosnących w Warszawie.

Spacery dendrologiczne odbędą się w wybranych parkach położonych w czterech dzielnicach Warszawy – Śródmieściu, Mokotowie, Pradze, Żoliborzu. Do programu spacerów włączono również tereny z zielenią przyuliczną wzdłuż Alej Ujazdowskich, al. Szucha i ul. Pięknej. Poza parkami Zarząd Zieleni m.st. Warszawy opiekuje się bowiem 74 skwerami oraz ponad 1300 ha zieleni przyulicznej.

Program „W koronach miasta – spacery dendrologiczne po warszawskich parkach”:

  • 29.08 – Park im. marsz. E. Rydza-Śmigłego Śródmieście | Śródmieście
  • 5.09 – Park Pole Mokotowskie | Ochota/Mokotów
  • 12.09 – Park Morskie Oko | Mokotów
  • 19.09 – Park Skaryszewski im. I. J. Paderewskiego | Praga-Południe
  • 26.09 – Ogród Krasińskich | Śródmieście
  • 3.10 – Park Ujazdowski | Śródmieście
  • 10.10 – Park im. S. Żeromskiego | Żoliborz
  • 17.10 – Park im. G. Orlicz-Dreszera | Mokotów
  • 24.10 – Zieleń przyuliczna – Aleje Ujazdowskie, ul. Piękna, al. Szucha | Śródmieście

Spacery dendrologiczne są bezpłatne i będą odbywać się w każdą niedzielę, od 29 sierpnia do 24 października, o godzinie 12:00. Informacje o miejscu zbiórki zostaną z wyprzedzeniem opublikowane na stronie internetowej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (zzw.waw.pl) oraz na Facebooku (profile: Zieleń Warszawska, Polskie Towarzystwo Dendrologiczne, Urzędy Dzielnic).

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda