mobile
REKLAMA

Warszawska Moc Literatury: Ulubione Księgarnie 2023

Ponad 5,5 tysiąca mieszkańców oddało swoje głosy, wybierając ulubione miejsca literackie. Cztery z nich zyskały zaszczytny tytuł "Ulubionej Księgarni Warszawy 2023"

Anna Teodorowicz
Warszawska Moc Literatury: Ulubione Księgarnie 2023

W tym roku Warszawa po raz kolejny udowodniła, że jest miastem, gdzie miłość do literatury i czytelnictwa kwitnie. To miasto, w którym literatura nie tylko jest doceniana, ale również celebrowana. 

Warszawa to jest takie miasto, w którym staramy się myśleć o książce i o czytelnictwie w sposób możliwie najszerszy. Przyznajemy Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. K. Moczarskiego, ale i  mamy wspaniałe targi książki. Mamy tez najwięcej bibliotek i punktów bibliotecznych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców na świecie! – mówiła na spotkaniu z księgarzami wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. - Chcielibyśmy też, żeby księgarnie nie znikały z mapy naszego miasta, żeby było jak najwięcej takich klimatycznych miejsc, gdzie można porozmawiać o książce i spędzić mile czas – dodała wiceprezydentka.

Zwycięzcy konkursu otrzymają tytuł "Ulubionej Księgarni Warszawy 2023", a także nagrody finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych. W tym roku po raz pierwszy przyznano również nagrodę specjalną, którą zdobyła Księgarnia „Mamy to!” za pasję i zaangażowanie właścicielki.

Laureaci w poszczególnych kategoriach to:

  • Kluboksięgarnia: Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7
  • Antykwariat: Antykwariat Zakładka, ul. Inżynierska 1
  • Księgarnia ogólnoasortymentowa: Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa, Krakowskie Przedmieście 7
  • Księgarnia specjalistyczna: Księgarnia Dwie Siostry, al. 3 Maja 2

Nagroda specjalna przypadła Księgarni „Mamy to!” za niezwykłą pasję i zaangażowanie właścicielki.

Warto zauważyć, że konkurs nie ograniczał się tylko do centrów miasta. Komisja konkursowa miała na celu wyróżnienie miejsc, które poza głównym stołecznym centrum zachwycają czytelników unikalną ofertą.

Księgarnie niezależne w Warszawie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu kultury miasta. To nie tylko miejsca, gdzie można znaleźć szeroką ofertę książek, ale także centra kultury, organizujące spotkania autorskie, debaty, koncerty, i pokazy filmów. To właśnie te miejsca budują niepowtarzalny klimat Warszawy i tworzą lokalną przestrzeń kulturalną.

Nagroda "Ulubiona Księgarnia Warszawy" to jedna z wielu inicjatyw miasta wspierających kulturę, szczególnie te miejsca, które doświadczyły trudności z powodu pandemii. Inicjatywa ta, ustanowiona uchwałą Rady Miasta od 2021 roku, ma na celu wsparcie księgarń niezależnych i pozwala mieszkańcom Warszawy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu kulturowego krajobrazu miasta.

fot.pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda