mobile
REKLAMA

„Zagłada Ochoty” – wydanie drugie

W lipcu bieżącego roku mieszkańcy Ochoty będą mogli zapoznać się z kolejnym wydaniem książki „Zagłada Ochoty” zredagowanej przez panią Lidię Ujazdowską. Dzięki wsparciu Dzielnicy Ochota na półkach ochockich bibliotek pojawi się wznowione wydanie książki, będącej zbiorem relacji świadków potwornych wydarzeń, które miały miejsce na terenie naszej dzielnicy latem 1944 r. Każdy egzemplarz tej książki opatrzony został na samym jej początku kilkoma zdaniami Burmistrz Dzielnicy Ochota Doroty Stegienki oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy Ochota Krzysztofa Wojciechowskiego.

Informacja prasowa
„Zagłada Ochoty” – wydanie drugie

Sierpień 1944 roku okazał się dla Ochoty i całej Warszawy czasem przełomowych. To właśnie wtedy umęczeni okupacją Warszawiacy, żywiący nadzieje rychłego zakończenia najkrwawszej z wojen, postanowili z bronią w ręku pokazać Niemcom, że Warszawa posiada niezłomnego ducha. Powstanie Warszawskie jest ewenementem w skali całego Świata, które pokazało, że Polacy potrafią bronić godności i wolności, walcząc z wrogiem w gruzach swojej stolicy. Te straszne wydarzenia doprowadziły do śmierci setek tysięcy ludzi – mieszkańców Warszawy, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Ochota w tej spirali zła zgotowanego przez III Rzesze miała miejsce szczególne. Tutaj już na początku powstania dochodziło do okropnych zbrodni hitlerowskich, a przebieg walk powstańczych w każdym calu odbiegał od założeń dowództwa Armii Krajowej. Przez silnie obwarowane budynki, Niemcy wraz ze swoimi brutalnymi sprzymierzeńcami z oddziałów Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej bardzo szybko zdławili opór obrońców Ochoty, którzy mogli się bronić jedynie w kilku redutach.

              Książka, która powstała na podstawie relacji zwykłych ludzi spisanych na przestrzeni lat i wydana w 2005 roku jest bezcennym źródłem historycznym. Mordy, gwałty, strach, rozpacz oraz inne potworności, z jakimi mierzyli się świadkowie tamtych wydarzeń, są rdzeniem tej książki. Na ponad 150 stronach ujrzeć możemy rozpaczliwe relacje nieomal 50 świadków, którzy z bólem wracali do tamtych wydarzeń. Obok wstępu autorki ujrzycie państwo krótki opis walk powstańczych na Ochocie, napisany przez Władysława Bartoszewskiego, zaś na samym początku nowego wydania spisane zostało Słowo do Czytelnika autorstwa Burmistrz Doroty Stegienki i Przewodniczącego Rady Krzysztofa Wojciechowskiego.

              Nakład II wydania książki wynosi 1000 egzemplarzy i jest wynikiem starań władz dzielnicy o upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń. Książki będą przyznawane w formie nagrody dla młodzieży, za prace włożoną na rzecz krzewienia wydarzeń historycznych. Jedną z okazji, podczas której młodzież otrzyma pierwsze egzemplarze, będzie Rajd do Pęcic, planowany na wrzesień tego roku.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda