Odbyła się inauguracja 42. edycji konkursu „Warszawa w kwiatach” - do kiedy można zgłaszać chęć udziału?
„Warszawa w kwiatach” to coroczny plebiscyt na najpiękniejsze zielone przestrzenie w stolicy. Jego celem jest celebracja pasji do miejskiego ogrodnictwa oraz wzajemne zarażanie się mieszkańców miłością do kwiatów. Co działo się na inauguracyjnym pikniku ogrodniczym w Parku Żeromskiego?

42. edycja konkursu „Warszawa w kwiatach” rozpoczęła się 10 maja w Parku Żeromskiego na Żoliborzu. Uczestnicy mogli m.in. wziąć udział w warsztatach ogrodniczych i florystycznych, zajęciach kreatywnych i quizach, a także zasięgnąć porady specjalistów w przeznaczonych do tego punktach informacyjno-konsultacyjnych.
- „Warszawa w kwiatach” to konkurs nowoczesny, z niezwykłą, długoletnią tradycją. Został stworzony przed wojną z inicjatywy prezydenta Starzyńskiego. Muszę przyznać, że lata temu nawet członkini mojej rodziny otrzymała nagrodę za balkon na Grochowskiej, więc czuję do niego osobiste przywiązanie. W tym roku nagrodę można otrzymać w 7 kategoriach. Czekamy na Państwa zgłoszenia od 15 maja do końca czerwca - powiedziała w trakcie inauguracji Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy.
Do kategorii, w których można otrzymać nagrodę, zaliczają się:
- balkony, loggie, okna,
- inicjatywy sąsiedzkie,
- ogrody przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych,
- działki kwietne w ROD,
- placówki oświatowe i edukacyjne,
- osiedla mieszkaniowe,
- punkty usługowe oraz budynki użyteczności publicznej.
W tym roku po raz pierwszy pojawi się również dodatkowa kategoria - nagroda bioróżnorodności, wyłoniona w głosowaniu online przez mieszkańców Warszawy.
Mimo nowoczesnej formuły, konkurs ma wieloletnią tradycję, o której podczas pikniku opowiedział przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Warszawy:
- W 1937 roku prezydent Starzyński, ze swoim przyjacielem, stworzyli ten konkurs i postanowili się bawić. Przed wybuchem wojny odbyła się jedna edycja. Mira Zimińska-Sygietyńska otrzymała wtedy nagrodę. W czasie okupacji tworzyła fantastyczne podwórkowe teatrzyki dla dzieci. Po wojnie wraz z Zosią Wóycicką, w 1971 roku, wróciły do tworzenia tego konkursu. Troszkę lat minęło, ale też przybyło nam mnóstwo doświadczeń. To Wy, Drodzy Państwo, jesteście najważniejsi w tym konkursie, bo to Wy ukwiecacie swoje balkony, tworzycie ogródki i inne cudowne przestrzenie. Robicie masę niesamowitych rzeczy, edukując i pozwalając Warszawie kwitnąć - przypomniał.
O społecznym wymiarze plebiscytu porozmawialiśmy również z rzeczniczką prasową Zarządu Zieleni m.st. Warszawy:
- Do konkursu wciąż zgłaszają się nowi mieszkańcy, często są to nawet zgłoszenia wielopokoleniowe. Z roku na rok widać u tych ludzi coraz większą pasję i miłość do ogrodnictwa. Uczestnicy podkreślają, jak ważna jest zieleń w ich życiu - jako sposób na odprężenie i spędzanie wolnego czasu. Ludzie często do nas wracają. My się z nimi zaprzyjaźniamy i wymieniamy doświadczeniami. Oprócz tego, że wspólnie ukwiecamy Warszawę, to jeszcze tworzymy otwartą mini społeczność, m.in. organizując całoroczne warsztaty ogrodnicze w Pawilonie Edukacyjnym Kamień - stwierdziła w rozmowie z nami Karolina Kwiecień-Łukaszewska.
Uczestnicy pikniku mogli udać się na rozmaite stoiska ogrodnicze, zarówno organizatorów, jak i partnerów projektu, w tym m.in. Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Urzędu Dzielnicy Żoliborz, Muzeum Narodowego w Warszawie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, Technikum Ogrodniczego w ZS nr 39 w Warszawie, Szkółki Bylin „U Bianki”, a także Rojewskiego Roses - aby zainspirować się do tworzenia zielonych przestrzeni i sięgnąć po radę profesjonalistów. O bylinach udało nam się porozmawiać z przedstawicielami Szkółki Bylin „U Bianki”:
- Jeśli chodzi o byliny, to szałwie, kocimiętki, rozchodniki i liliowce na balkonach kwitną najdłużej. Ich liście są na tyle atrakcyjne, że można kompozycyjnie połączyć je z wieloma innymi roślinami. Jednak najpopularniejsze na balkonach są kwiaty jednoroczne - petunie, pelargonie, bratki, aksamitki i begonie. One długo kwitną, ale nie zimują, przez co trzeba co roku odnawiać nasadzenia - doradzili ogrodnicy.
Organizatorem konkursu ,,Warszawa w kwiatach’’ jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
fot. Karolina Najda