Logowanie Rejestracja
W czasach socrealizmu mieli odwagę iść własną drogą. Przedwojenny pionier awangardy – Władysław Strzemiński oraz reprezentujący pokolenie debiutujące już po wojnie Andrzej Wróblewski, uznawani są dziś za artystów, którzy mieli największy wpływ na polską sztukę drugiej połowy XX w. Wróblewski przyjaźnił się z Andrzejem Wajdą. Niewiele osób wie, że nagrodzony Oscarem reżyser był także malarzem.
Hanna Krall i Paula Sawicka analizowały proces poszukiwania odpowiedniej formy audiowizualnej do zobrazowania Holokaustu, wspominając niezwykle zasłużonych w tej dziedzinie Andrzeja Wajdę i Marka Edelmana.
W czwartek 1 marca w Galerii Officyna Art & Design przy Al. Jerozolimskich 107 odbył się wernisaż wystawy "Close Up" projektantki, malarki i ilustratorki Ewy Ostaficzuk - Olbrychskiej. Wystawa potrwa do 7 marca.
Kryształowa kawiarnia, czerwone gitary, Złote Płyty – w tych kilku słowach można by streścić historię jednego z najważniejszych polskich zespołów muzyki rozrywkowej, który już 11 marca zagra w Warszawie w Hulakula Rozrywkowym Centrum Miasta.
Celem spotkań w ramach Kina Otwartego jest edukacja na temat praw człowieka. Filmy pomagają dotrzeć do ukrytych emocji, inspirują do zmian, dają nadzieję, rozwijają samoświadomość, pozwalają z dystansu spojrzeć na nasze problemy.
Budowa Pawilonu Zodiak oraz zmiany prowadzone na sąsiadującym z nim placu są coraz bardziej zaawansowane. Budynek został już doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, a w jego wnętrzu trwa montowanie niezbędnych instalacji. Do końca roku budynek zostanie udostępniony warszawiakom.
Na rok 2018 przypada stulecie polskiej niepodległości. Z tej okazji Ośrodek KARTA przygotował specjalny cykl spotkań, debat oraz innych wydarzeń, które mają skłonić Polaków do refleksji związanej z tą ważną rocznicą. Program otworzyło spotkanie, które miało miejsce we wtorek w Domu Spotkań z Historią.
Wybitny ilustrator i malarz doczekał się zasłużonej ekspozycji swoich dzieł. Jego ilustracje, plakaty i rysunki można oglądać do 17 marca w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Jeszcze więcej rzeczy warszawskich już 9 czerwca. Zbliża się otwarcie drugiej części wystawy głównej. W 11 gruntownie odrestaurowanych i zmodernizowanych kamienicach na Rynku Starego Miasta otwartych zostanie ostatnich 13 gabinetów tematycznych.
Rozpoczynamy realizację jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat. Pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest już prawomocne, a za parę dni poznamy szczegóły przetargu na wykonanie inwestycji.
Chiński Targ Noworoczny w Państwowym Muzeum Etnograficznym to sposób na przybliżenie mieszkańcom stolicy najważniejszego ze świąt Państwa Środka. Kulinaria Dalekiego Wschodu, chińskie wróżby i horoskopy oraz warsztaty dla najmłodszych, to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez muzeum.
Zmiany ustrojowe w naszym kraju to także okres narodzin polskiego designu. O tym, jak przekształcała się otaczająca nas przestrzeń i co miało na to wpływ, mogli się dowiedzieć słuchacze wykładu w Muzeum Narodowym pt. „O rzeczach współczesnych. Polski design po 1989 roku”. Prelekcja to jedno z wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego.
Wszechstronny twórca opowiadał w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej o „8 dekadach propagandy”, widzianych z perspektywy 8 dekad swojego życia.
W Służewskim Domu Kultury można obejrzeć dzieła Zdzisława Beksińskiego, które zostały wykorzystane w filmie „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego. Wystawa to tylko jeden z elementów całego cyklu poświęconego wybitnemu polskiemu malarzowi, zatytułowanemu „Zdzisław Beksiński. Twórca i Sąsiad”. Ze względu na zbliżające się urodziny twórcy, Służewski Dom Kultury przygotował również wiele ciekawych wydarzeń.